Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğünden ‘satılık’ tablet

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğünden ‘satılık’ tablet

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara 8 Mart günü bir yazı gönderildi.

14 Mart 2021 - 11:37

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara 8 Mart günü bir yazı gönderildi. Gönderilen yazıda öğrencilere dağıtılmak üzere gönderilen tabletlerin il milli eğitim müdürlüğünden birim fiyatının yarısına alınabileceği kaydedildi.

Uzaktan eğitime erişemeyen binlerce çocuğun bulunduğu ilde öğrencilere tablet ulaştırması gereken müdürlüğün yazısında şu ifadeler kullanıldı:

“Bakanlığımız tarafından öğrencilere dağıtılmak üzere gönderilen tabletler, birim fiyatlarının yarısı oranında temin edilebilecektir. Okulunuz öğrencilerine duyurunun yapılarak tablet almak isteyenlerin hesap numarasına tablet ücretlerini yatırmaları halinde yapılacak ihalede yarı fiyatına tablet temin edilebilecektir.”

KAMUSAL EĞİTİM HAKTIR, SATILAMAZ!

Okullara ulaşmasının ardından Trabzon Eğitim Sen Şubesi yazıya tepki gösterdi. Bu tepkinin ardından Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü yazıyı geri çekti.

Konuya ilişkin basın açıklaması gerçekleştiren Trabzon Eğitim Sen Şubesi “Kamusal eğitim haktır, satılamaz!” dedi.

Açıklama şube başkanı Engin Nur tarafından okundu. Nur şunları söyledi:

“Salgında ülkemizde ilk vakanın açıklanması ve 16 Mart’ ta okulların kapatılmasından bugüne bir yıl geçti. Ağustos 2020’ de yayınlanan UNİCEF ‘Eğitimde Erişilebilirlik Raporu’nda Türkiye’de en az 6 milyon çocuğun, MEB’e bağlı eğitim kurumlarında bulunan 3 çocuktan birinin uzaktan eğitime erişemediği açıklandı. MEB’ in açıkladığı son verilerde ise uzaktan eğitime erişebilen öğrencilerin de yüzde 64’ ünün ebeveynlerinin cep telefonları ile uzaktan eğitime erişmeye çalıştığı gerçekliği bir kez daha ortaya çıktı. Milyonlarca öğrencimiz hala uzaktan eğitime ulaşamıyor, ulaşabilen öğrencilerimiz için de nitelikli erişim ve öğrencilerin devamsızlığı sorunu devam ediyor.

Kamusal eğitim hakkı MEB’ in temel sorumluluğudur. Anayasal ve evrensel bir haktır. Salgınla birlikte eğitimde eşitsizlik derinleşmeye devam etmektedir. Başta yoksul ailelerin çocukları olmak üzere eğitimden kopuş her geçen gün hızlanmaktadır. Trabzon Eğitim Sen olarak öğrencilerimizin kamusal eğitim hakkı mücadelesi verirken aynı zamanda memleket mücadelesi ve ortak geleceğimize sahip çıkma mücadelesi veriyoruz.”

“MEB ile tüm il/ ilçe milli eğitim müdürlüklerinin öğrencilerin kamusal eğitim hakkından sorumludur” diyen Nur, şöyle devam etti:

“Bir yıldır öğrencilerimizin internet erişimi, cihaz sorununun MEB tarafından ücretsiz karşılanması için mücadele ediyoruz. Ancak sorun devasa bir boyuta ulaşmıştır ve aylardır MEB tarafından bu sorun ısrarla çözülmemiştir. MEB süreklilik şeklinde sorumluluğunu yerine getiren değil, ‘hayırsever’lere çağrı yapan dili devam ettirmektedir. Trabzon özelinde ise okullara gönderilen yazı ile indirimli tabletlerin satışa çıkarıldığı, satın almak isteyen velilerin, öğrencilerin belirtilen hesap numarasına para yatırmaları istenmiştir. Trabzon Eğitim Sen olarak eğitim hakkını satışa çıkaran, bir kamu kurumu değil bir şirket gibi davranan bu anlayışa itiraz ettik, yaptığımız görüşmeler sonrasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘eksik bir yazışmadan kaynaklı’ bir durumun olduğunu ifade ederek bu yanlıştan dönmüştür. Tüm öğrencilerimizin gereksinimi olan cihazların acilen ücretsiz olarak karşılanması gerektiği konusunda karar alıcıları uyarmaya devam edeceğiz, tüm öğrencilerimize ücretsiz olarak gerekli cihazlar ulaştırılıncaya kadar da sürecin takipçisi olacağız. Kamusal eğitim haktır, satılamaz. Kamu kaynakları eğitim emekçilerine, öğrencilerimize, velilerimize, halka aittir ve kamusal eğitim için kullanılmalıdır. Hiçbir öğrencimiz, hiçbir eğitim emekçisi yalnız değildir. Eğitim emekçilerinin hakları, öğrencilerimizin kamusal eğitim hakkı için tarihsel ve toplumsal sorumluluğumuzun gereğini yapmaya devam edeceğiz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Abdullah Avcı ikna edemedi Egemen Korkmaz Trabzonspor’dan ayrıldı
Abdullah Avcı ikna edemedi Egemen Korkmaz Trabzonspor’dan...
Erdoğan asgari ücret için 'müjdeli haberi vereceğiz' dedi
Erdoğan asgari ücret için 'müjdeli haberi vereceğiz' dedi