Trabzon Havalimanı’nda uçuşlar başlamalı

Trabzon Havalimanı'nda uçuşlar başlamalı

Trabzon ve bölge turizminin hareketlenmesi adına TÜRSAB açıklama yaptı

13 Mayıs 2020 - 13:05

Pandemi ile mücadelede Türkiye'nin normalleşme sürecine girdiği bu dönemde bölge turizminin hareketlenmesi adına bir takım hamlelerin yapılması gerektiğini ifade eden TÜRSAB, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'na seslendi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü sonucunda pandemiden en çok etkilenen sektörlerden birisi bildiğiniz üzere turizm. Başta turizmden direkt kazanç sağlayan seyahat acentaları, oteller, restoranlar, rehberler, turizm taşımacılığı yapanlar, hediyelik eşya dükkanları olmak üzere elliye yakın sektör salgından etkilenmiştir.
        Normalleşme süreci ile ilgili olarak örneğin Trabzon’da sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması ve seyahat serbestisi sonrası, bölge olarak beklenenden çok daha iyi durumda olduğumuz ve normalleşmeye daha erken geçtiğimiz görülmekte.
       Bölgemizde vaka sayıları yok denecek  kadar az;  Artvin ve Gümüşhane ilerimizde uzun zamandır vaka yok, Trabzon ve diğer illerde son bir haftadır yeni vakamız yok, servisler boşalıyor. Bir taraftan salgın etkisini kaybederken, diğer taraftan TÜRSAB olarak bizler de başlattığımız çalışmalarla yaraları sarmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz. 
        Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı başlattıkları üçlü bir çalışma ile ülkemize turist gönderen ülkelere Türkiye’de Pandeminin etkilerinin azaldığını ve normalleşme sürecine girildiğini gösteren ‘’niyet mektubu’’ gönderiyorlar. Havalimanlarında, otellerde, restoranlarda, ulaşım araçlarında alınan önlemler, yanısıra sağlıktaki kuvvetli altyapımıza vurgu yapılarak ülke olarak sınırları açmaya ve normalleşme sürecini başlatmaya hazır olduğumuz vurgulanıyor. Devamında ikili görüşmeler yapılmaya başlanarak, karşılıklı uçak seferlerinin kısa zamanda başlatılabilmesi için çalışmalar devam etmekte.  Bu noktada Bakanımız Sayın Ersoy’dan ve tüm ilgililerden yapılan bu çalışmaları esnasında geçen yıl Ortadoğu’dan bin üç yüz direk uçuşun yapıldığı Trabzon Havalimanı unutmamalarını istiyoruz. 
       Antalya’dan sonra ülkemize yurtdışından direkt uçuşlarla turistin en fazla geldiği Trabzon Havalimanından bölge illeri azami derece faydalanmaktadır. Bu bakımdan da Ortadoğu ülkelerinden ‘’mümkün olduğunca fazla uçuşun acilen ve de öncelikli planlanması’’ gerekmektedir. Potansiyeli olan bölgemizin şartları buna uygundur ve ekonomik olarak da ciddi ihtiyacı vardır. 
       Ayrıca,  önceki yıllarda turizm sektörünün uluslararası rekabet gücünün korunmasını teminen havayolu ile ülkemize turist getiren seyahat acentalarına sağlanmış olan tarifeli ve tarifesiz (charter) uçuşlara sağlanan desteğin, bu yıl da devam ettirilmesi uygun olacaktır. Bu destek, pandeminin olumsuz etkilerine karşı özellikle charter sefer sayılarında ve turist sayılarında artış sağlayabilmede etkili olacaktır.
       Bir diğer ve çok önemli husus ise, Haziran ayından itibaren Kapıkule ve İpsala Sınır Kapısı’nda korona test istasyonları kurulacağı açıklandı, bu da gerçekten çok önemli bir çalışma. Ama bölgemizdeki Sarp Sınır Kapısı da göz ardı edilmemelidir. Buraya yönelik de çalışma hızlandırılmalı, geçişlerde kolaylık sağlanması veya gerekli ise test istasyonu kurulmalıdır.
       Bu konularda bölgemiz Bakanları ve Milletvekillerimizden desteklerin devamını beklemekteyiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
O kentin başına talih kuşu kondu
O kentin başına talih kuşu kondu
Trabzon, sanki korona hiç yokmuş gibi
Trabzon, sanki korona hiç yokmuş gibi