Trabzon esnafı zor durumda

Trabzon esnafı zor durumda

Üniversitelerin online eğitime devam etmesi ve açılmaması Trabzon'da esnafa da büyük zarar veriyor. CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, esnafın ikinci kez zorda olduğunu belirterek, "3 üniversitesinde 70 bin öğrencisi olan Trabzon’da, bir öğrencinin ayda yaklaşık 1000 lira harcadığını farz edersek, ayda 70 milyon liralık bir ekonomik girdiden esnafımız mahrum kalıyor demektir" dedi.

17 Ekim 2020 - 10:37

 CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, pandamı sürecinde Trabzon’da gıda sektörü dışında kalan esnafların zor durumda kaldığını ifade ederek, “Yaşanan pandemi sürecinde gıda sektörü dışında kalan esnafımızın zor durumda kaldığı herkesin malumudur. Aldıkları mevsimsel ürünlerin ellerinde kalmasından, umudunu turizme bağlayıpta hüsrana uğramasına kadar birçok zorluğa maruz kalan esnafımız, şimdi de üniversitelerimizin açılmamasından dolayı ekstra bir zorluğa düşmüştür” dedi. 
Üniversitenin güz döneminde açılmamasının işletmeleri felce uğrattığını ifade eden Hacısalihoğlu, “Covid-19 salgını sebebiyle üniversitelerin 2020-21 eğitim yılının güz döneminde online (uzaktan) eğitim kararı alması, üniversite şehri olan ilimiz Trabzon’da, esnaf ve işletmeleri felce uğratmıştır.
Covid-19 salgınının olumsuz ekonomik etkileri yetmiyormuş gibi, şehir ekonomisine önemli  katkı sağlayan üniversite öğrencilerinin uzaktan eğitim alması dolayısıyla apart, yurt, cafe, lokanta, berber, kırtasiye gibi işletmeler neredeyse iş yapamaz hale gelmiştir” diye konuştu. 
Hacısalihoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Yaklaşık 30 bin esnafa sahip olan şehrimizde, yaptığımız görüşme ve ziyaretler gösteriyor ki; istinasız her esnafımız sıkıntıda, neredeyse her iki esnaftan birisi kredi, vergi, SSK ve BAĞKUR ödemelerini yapamamaktadır. 
3 üniversitesinde 70 bin öğrencisi olan Trabzon’da, bir öğrencinin ayda yaklaşık 1000 lira harcadığını farz edersek, ayda 70 milyon liralık bir ekonomik girdiden esnafımız mahrum kalıyor demektir. 
Trabzon esnafının ekonomisindeki bu ve benzeri kaybın telafisi için, acilen devlet desteklerinin devreye girmesi gerekmektedir. Devletin esnafa verdiği desteğin geri dönüşümünün başlayacağı bu günlerde, esnafın içine düştüğü ekonomik girdaptan kurtulması için esnafa, yeni destek ve kolaylıkların sağlanması gerekliliği kaçınılmaz bir zorunluluktur” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonspor'un yıldızı Uğurcan Çakır, Avrupa'nın en iyisi! İnanılmaz istatistik...
Trabzonspor'un yıldızı Uğurcan Çakır, Avrupa'nın en iyisi!...
Trabzonspor'un yeni transferi Enis Destan şehre indi!
Trabzonspor'un yeni transferi Enis Destan şehre indi!