Trabzon Eczacı Odası Başkanı Çetin Kansız kongreleri işaret...

Trabzon Eczacı Odası Başkanı Çetin Kansız kongreleri işaret etti

Trabzon Eczacı Odası Başkanı Çetin Kansız, “Trabzon siyasi partilerin kongrelerinin bir şekilde zoom üzerinden yapılması gerektiğini düşünüyorum. Muhalefeti ile iktidarı ile daha dikkatli olunması gerekir” dedi.

24 Şubat 2021 - 13:20 - Güncelleme: 24 Şubat 2021 - 14:06

Trabzon Eczacı Odası Başkanı Çetin Kansız, “Trabzon siyasi partilerin kongrelerinin bir şekilde zoom üzerinden yapılması gerektiğini düşünüyorum. Muhalefeti ile iktidarı ile daha dikkatli olunması gerekir” dedi.

Çay TV’de yayınlanan Elif Çavuş’la gündem programında konuşan Trabzon Eczacı Odası Başkanı Çetin Kansız, ilaca yapılan yüzde 20 zamla alakalı “Türkiye’de referans fiyat uygulaması var. Avrupa ülkelerinden Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Portekiz bu 5 ülke Türkiye tarafından referans alınıyor. Bu ülkelerde en ucuz ilaç fiyatı 1 Euro ise o fiyat baz alınıyor. Eczacılar ilaçların zamlanmasını istemiyor. İlaçta kademeli kar olayı var. İlaçların kademeleri arttıkça kademeleri de yükseliyor. Eczacıların ekonomik dar boğaza girmeme ihtimali yok. Fiyatlarda bir standart olması gerektiğini düşünüyoruz. İlaç fiyat kararnamesinin güncellenmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. İlaç zamlarına bağlı olarak hastaların ilaç temininde zorluk yaşadığı iddiaları ile ilgili ise Kansız, “Bizim bölgemizde depocu arkadaşlarımız olan bir ilaca yok demeyeceklerini düşünüyorum. İlacın olmamasında eczacıların günahı yoktur” ifadelerini kullandı.

İLACA KATILAN ETKEN MADDELER DOĞAL ÜRÜNLERE KATILIYOR

Pandemi sürecinde vitamin ve gıda takviyeleri konusunda ürün tercihi yaparken vatandaşın bilinçli olması gerektiğinin altını çizen Kansız, “Sağlık Bakanlığımızın bu konuya bir an önce el atması gerektiğini düşünüyorum. Merdiven altı üretimlerin insan sağlığına çok büyük zararı var. Gıda takviyeleri konusunda acil kanun değişikliği yapılması gerektiğini düşünüyorum. Gıda takviyelerinin birçoğu Tarım Bakanlığı’ndan onay alıyor. Mevzuat ve yasalarda bununla ilgili boşluklar olduğu için üreticiler bu boşluklardan yararlanıyorlar. Keşke bu ürünler Sağlık Bakanlığı onaylı olsa. Tarım bakanlığı ruhsatı veriyor ama ondan sonraki aşamada yeterli denetim ve geri bildirim yapılmıyor. Gıda takviyelerinin içine etken maddeler tamamen doğal denilen ürünlerin içine katılıyor. Vatandaş tamamen doğal olduğunu düşünüp yüksek dozda alıyor ve sağlığından olmuş oluyor. Bu konuda vatandaşlarımız bilinçlendirilmeli ve kronik hastalar kesinlikle doktorlarına başvurmadan bu ilaçları kullanmamalı” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yokuş'tan Sedat Peker operasyonu yorumu: Sırtını sıvazlıyordunuz
Yokuş'tan Sedat Peker operasyonu yorumu: Sırtını...
Rize’de kazanan yok! Trabzonspor zirve yarışında yara aldı...
Rize’de kazanan yok! Trabzonspor zirve yarışında yara aldı...