Trabzon’daki kazılar için önemli uyarı: Belediye işçileri...

Trabzon'daki kazılar için önemli uyarı: Belediye işçileri değil, arkeologlar çalışsın...

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Pazarkapı Mahallesi'nde otopark çalışmaları esnasında Trabzon tarihini değiştirecek bulguları yerinde inceledi.

02 Mart 2021 - 11:39

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Pazarkapı Mahallesi'nde otopark çalışmaları esnasında Trabzon tarihini değiştirecek bulguları yerinde inceledi. Oyman, belediye işçilerinin çalıştığı tarihi hazine yatan alanda arkeolojik bir çalışma yapılmasını ve daha geniş ve kapsamlı bir çalışma olması gerektiğine vurgu yaptı.

Oyman yaptığı açıklamada "İlçe Sekreterimiz Abdurrahman Yıldız ile birlikte Ortahisar mahallemiz sınırları içerisinde sur dibinde yapılan çalışmaları inceledik.

Müze Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalarda Roma dönemine ait olduğu düşünülen, dönemde kullanılan metallerle birbirine bağlanmış 50-60 cm kalınlığında duvarlara sahip yapıların ortaya çıktığı görülmüştür.

Şehrimiz için önemli olan bu çalışmalarda belediye işçilerinin çalıştığı görülmüştür, çalışma bittikten sonra Koruma Kurulu karar verecek; tüm şehirde hassasiyetiyle bu bölgenin korunması ve daha hassas çalışılarak bölgeye kazandırılması gerekmektedir.

Binlerce yıllık tarihi olan şehrimizde bir dünya mirasının sergilenmesi önemli bir adım olacak, turizme ve yerel ekonomiye katkılar sunacaktır. Bölgede planlanan projelerle hizmet yaratmanın alternatifi bulunabilir ama tarihi yok etmenin alternatifi olmaz.

Kısıtlı bütçelerle kaba çalışmak yerine korumayla birlikte daha geniş bir bütçeyle hem Trabzon genelinde yüzey çalışmalarının yapılmasını ve arkeolojik çalışmalara ağırlık verilmesini önemsiyor ve öneriyoruz."

Ayrıca şu an yapılan çalışmaların etrafında güvenlik eksikliği vardır; kazılar 7 metreyi bulmuş ve halkımızın merakı ortadır. Herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için zaman kaybetmeden güvenlik çemberi arttırılmalıdır" ifadelerine yer verdi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon’da Araplar kiralık konut fiyatlarını uçurdu
Trabzon’da Araplar kiralık konut fiyatlarını uçurdu
Dilek İmamoğlu Trabzon'a geliyor
Dilek İmamoğlu Trabzon'a geliyor