Trabzon’da Prof Dr. Cansu; milletvekillerini kovit servislerine...

Trabzon'da Prof Dr. Cansu; milletvekillerini kovit servislerine davet etti...

ÇAY TV'de yayınlanan "Elif Çavuş'la Gündem" programına konuk olan Karadeniz Teknik Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Çoçuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Cansu önemli açıklamalarda bulundu.

16 Aralık 2020 - 12:28

Çay TV'de Gazeteci Elif Çavuş'un hazırlayıp, sunduğu canlı yayında konuşan KTÜ Çocuk Nörolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Cansu, çocuklarda kullanılan nörolojik hastalıklar ve covit-19’u anlattı. Cansu, Covit19 hastalığı ile mücadele eden sağlık çalışanlarının çok zor şartlarda olduğuna dikkat çekti ve " Milletvekilleri bir günlerini covit servisinde geçirsinler, o günlerini asla unutamazlar" diyerek sağlık çalışanlarının zor durumda olduğunu canlı yayında hatırlattı.

TEDBİRİ BIRAKMAMALIYIZ

" Virüsün tipi önemli. Virüs herkeste farklı seyrediyor. Sokağa çıkma kısıtlamalarından önce çok kötüydü. Şu an biraz daha iyi. Yoğun bakımlarda sıra bekleniyordu. Şimdi boşluklar oluştu. Gerekli önlemler alınarak tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. En yakınımızdakini bile hasta olarak görüp önlem almalıyız"

ÇOCUKLAR DİKKAT!

"Çocukların yüzde 80’ine yakını semptom vermiyor. Çok az kısmı semptom veriyor. Çocukları taşıyıcı olarak kabul etmeliyiz. Bunların içerisinde süper taşıyıcılar var. 17-18 gün sonra bulaştırabilenler var. Çocuklar çok uzun süre virüsü taşıyorlar. Antikorlar geç oluşuyor. Çocuklara bu yönü ile dikkat etmek lazım"

 AYIRMAK ÇOK ZOR

Covit-19 bir üst solunum yolu hastalığı. Grip, nezle gibi. Enfeksiyonu covitten ayırmak çok zor. Nezle de burun akıntısı hapşırık var. Covite bunlar olmaz. Öksürük, ateşte covitten şüphelenilebilir. Çocuklar ve yetişkinler mutlaka D ve C vitamini alsınlar, parlak renkli meyvelerden yesinler. 

EVDE DE MESAFE

"En büyük tehlike en yakındaki kişidir. Ebeyevnler akşam işten gelince çocuklarını öpmesinler. Evde ateşi olan, öksüren varsa mutlaka maske taksın. Evin tüm bireyleri mesafeye dikkat etsinler. Maske önemli bir koruyucudur. Ellerimizi de sürekli yıkamamız lazım. Dezenfektanlarımız olacak"

EĞER EVDE KORONAVİRÜSE YAKALANAN VARSA...

Eğer evde koronavirüse yakalanan birisi varsa kendisini izole edecek. Odasından dışarı çıkmayacak. Tüm eşyaları ayrı olacak. Kişiye yemeği  odanın dışında bırakılacak. Bizim evlerimiz küçük, çok iyi imkanlarda yaşamıyoruz elbette, bu anlamda izole zor olabilir. Hasta olan kişinin maske takması, olmayan kişinin maske takmasından daha önemlidir. Eğer hasta olan takmaz, olmayan kişi takarsa bunun hiç bir anlamı yoktur.

DURUM İÇLER ACISI

"Sağlık çalışanlarının içler acısı durumu var. Ben burada ne söylersem boş kalacak. Doktorumuzun 24 saatte yaptıklarını milletvekilleri sadece bir gün yapsın. Hayatları boyunca o günü unutmazlar. O servislerde yaşananları gelip bir gün görsünler. Yaşamadan kimse bilemez. Doğru dürüst yemek yiyemiyorlar. Yoğun bakımda hastadan, hastaya koşuyorlar. Sağlık çalışanlarına şiddet unsuru olan insanlar da yüz kere düşünsün. Doktorların büyük para aldıklarını düşünüyorlar. Böyle bir şey yok. Çok yüksek puanlarla kazanılan tıp fakültelerini bitirdikten sonra eğitime devam ediyorlar, çok yoğun nöbet tutup çalışıyorlar. Asistanlar şuanda 5-6 bin tl para alıyor. Çocuklarının yüzlerini göremiyorlar."

SAYILAR ÇOK YÜKSEK 

"Yalan sevmem. Ben rakamların çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Kime sorsam korona olmuş. Ülkenin neredenye 3'te 1'i korona olmuş. Şuanda 1 milyon kişi korona olmuş gibi biliniyor. 80 milyonluk bir ülkeyiz. Ülkemizde koronavirüs hastalarının sayıları sanılandan çok daha fazla. Tanıdığımız 80 kişiyi arayıp soralım, bakalım kaç kişi korona olmuş. Ben rakamın çok çok fazla olduğunu düşünüyorum. Ama devletimiz 30 bin diyorsa 30 bindir"

 SMA TEDAVİSİ ÇOK PAHALI

"SMA hastalığının önceden tedavisi yoktu. Şu an ilaçlar var. Tedavisi inanılmaz pahalı. Hasta yönünden bakarsak hasta kesinlikle haklı. Devlet açısından da ilaca büyük para veriliyor. İki tarafta çok haklı. Trabzon’da da çok vaka var. İnsanlar bir ilacı oluşturmak için en az 10 yıl AR-GE çalışması yaparak milyarlarca para harcanıyor. Ondan da yüksek fiyatla tutuyorlar. Tedavisi kolay olsa ucuz olur. Konu çok zor bir konu. Belki ilerde fiyatlar düşecek"

ONKOLOJİ HASTANESİ OLMALI

Kanserde neredeyse her ailede bir vaka var. Erken teşhis yada yeni teknolojilerle etkin tedavi yapılabiliyor. İyi bir onkoloji hastanesi bölgeye şart. Akyazı’ya büyük bir onkoloji hastanesi açılabilirdi.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meydan düzenlemesi ne zaman bitecek? Başkan tarih verdi...
Meydan düzenlemesi ne zaman bitecek? Başkan tarih verdi...
AK Parti İl Başkanı Mumcu, Trabzon basınıyla biraraya geldi, izleyeceği yol haritasını çizdi.
AK Parti İl Başkanı Mumcu, Trabzon basınıyla biraraya geldi,...