Trabzon’da, ölen yakınlarını heykelleri ile yaşatıyor

Trabzon'da, ölen yakınlarını heykelleri ile yaşatıyor

Çaykaralı Mehmet İnan, yıllar önce vefat eden babaannesi ile dedesinin anılarını yaşatmak için balmumu heykellerini yaptırdı.

05 Haziran 2021 - 15:33

Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl’de yaşayan Mehmet İnan, 1992 yılında babaannesi Hatice İnan’ı, 2004 yılında ise adını taşıdığı dedesi Mehmet İnan’ı kaybetti.

Babaannesi ve dedesinin anısını yaşatmak isteyen İnan, onların balmumu heykellerini yaptırdı.

EVİN BAŞ KÖŞESİNDE YERLERİNİ ALDI

Çiftin kıyafetleri giydirilen heykeller, çığ nedeniyle yıllar önce hasar gördükten sonra yeniden inşa edilen evin baş köşesine oturtuldu. İnan, doğal yaşam müzesine çevrilen evi, babaannesi ve dedesinin kullandığı eşya, araç ve gereçlerle donattı. Çiftin 4 çocuk, 43 torunu heykellerin elinden tutup, hasret gideriyor. 
 

YENİDEN HAYAT BULDULAR"

Dedesi ve babaannesini çok sevdiğini belirten Mehmet İnan, "Babaanne ve dedemiz, o evde her zaman şömine başında oturan insanlardı. Bu evi yapmışken şömine başına yine babaanne ve dedemin balmumu heykelini yaptırmak istedim. Babama, amcalarıma ve halama büyük bir sürpriz oldu. Dedem ve babaannem yeniden burada hayat buldu. Bu heykelleri görenler çok etkileniyor. Birebir aynısı oldu. İlk başta bu duruma alışmaya çok zorlandık. Çünkü onları çok seviyorduk. Ama artık her gördüğümüzde onlar sanki buradaymış hiç hayatlarını kaybetmemiş gibi hissediyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Ağaoğlu'ndan flaş sözler; 'Gece rüyalarıma giriyordu...'
Ahmet Ağaoğlu'ndan flaş sözler; 'Gece rüyalarıma giriyordu...'
Trabzon'da Atatürk'ün ziyaret ettiği binanın atıl kalmasına bir tepki daha geldi...
Trabzon'da Atatürk'ün ziyaret ettiği binanın atıl kalmasına bir...