Trabzon’da hamsi ne durumda?

Trabzon'da hamsi ne durumda?

Trabzon'da daha önce ümidin kesildiği hamsi havaların soğuması ile bollaşınca hem balıkçıların hem vatandaşın yüzünü güldürdü.

09 Aralık 2016 - 11:35

Trabzon'da daha önce ümidin kesildiği hamsi havaların soğuması ile bollaşınca hem balıkçıların hem vatandaşın yüzünü güldürdü.
Karadeniz'de havaların soğumasıyla birlikte bol miktarda avlanmaya başlanılan hamsi, fiyatı da gerileyince vatandaşın tercihinde ilk sıraya yerleşti.  Bu sezon istenilen miktarda av yapılamaması nedeniyle kilogramı 15 liraya kadar çıkan hamsinin fiyatı, Ereğli ve Amasra'daki balıkçıların son günlerde yaptıkları av sonrası 5 liraya kadar geriledi.  Doğu Karadeniz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ahmet Mutlu, balık satıcılarının, bir hafta önce kasası 170 lira olan hamsiyi şu anda 50 liradan alabildiğini söyledi. Hamsi fiyatındaki düşüşün Karadeniz'de yağan karın ardından av miktarının artmasından kaynaklandığını ifade eden Mutlu, aralık ve ocak ayında havaların daha da soğuyacağı düşünüldüğünde avlanan hamsi miktarının daha da artabileceğini dile getirdi. Mutlu, "Hamsinin havaların soğumasıyla birlikte iyi av vermesi, bizi önümüzdeki günler için de umutlandırıyor. Bir ay ya da 15 gün bu şekilde av olsa hem vatandaş hem de balıkçılarımız için çok iyi olur. " diye konuştu. Mutlu, hamsinin havaların soğuduğu günlerde göçünü süratli bir şekilde gerçekleştiremediğini, bu durumun da balıkçıların daha fazla miktarda avlanmasını sağladığını anlattı.
 "HAMSİDEN ÜMİDİMİZİ KESMİŞTİK"  
 Trabzon Balık Pazarı'nda satış yapan Gökay Memiş de kilogram fiyatı 5 liraya kadar düşen hamsiyi akşam saatlerinde 3 kilogramı 10 liradan sattıklarını söyledi. Memiş, "Şu anda insanlar hamsiden bütçelerine göre alabildikleri kadar alıyor. Havaların soğumasının ardından hamsinin kulağına kar suyu kaçtı diyebiliriz. Özellikle son günlerde yapılan iyi av nedeniyle fiyatlar önemli derecede düştü. Hamsiden bu sene ümidimizi kesmiştik, ama şu andaki görüntü bizleri sevindiriyor." diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TFF, Ferhat Gündoğdu'nun MHK'nin yeni başkanı olduğunu açıkladı
TFF, Ferhat Gündoğdu'nun MHK'nin yeni başkanı olduğunu...
MEB'den kritik 'zorunlu eğitim' açıklaması
MEB'den kritik 'zorunlu eğitim' açıklaması