Trabzon’da gazeteciler canlı yayında mesleki sorunlarını...

Trabzon'da gazeteciler canlı yayında mesleki sorunlarını konuştular (tıkla-izle)

ÇAY TV'de yayınlanan Elif Çavuş'la Gündem Programı'nda bu hafta 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'ne özel program gerçekleştirildi ve gazeteciler mesleki sorunlarını konuştu.

11 Ocak 2021 - 16:17 - Güncelleme: 11 Ocak 2021 - 16:25

ÇAY TV'de yayınlanan Elif Çavuş'la Gündem Programı'nda bu hafta 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'ne özel program gerçekleştirildi ve  gazeteciler mesleki sorunlarını konuştu.

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ersen Küçük ve 61saat İnternet Gazetesi Sahibi Erhan Esaspehlivan ve program sunucusunu habercuk.com İmtiyaz Sahibi Elif Çavuş, gazetecilik sektöründe yaşanan sorunları konuştu ve çözüm önerileri sundu.

SAHTE BASIN KARTLARINA DİKKAT!

Çalışan gazetecilerin yasal hakları, ekonomik koşullar, işsiz gazeteciler ve basın özgürlüğü konularında yaşanan problemlere dikkat çekilen programda Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ersen Küçük, "Yeni yasal düzenlemelerin yapılması lazım. Yıpranma hakkı, basın özgürlüğü, basın kartı şartının kaldırılmasına kadar bir çok düzenlemelerin getirilmesi lazım. Mesleki düzenlemelerin olmaması ne yazık ki tehdit ve şantaja dayalı etik dışı haberlere yol açmakta. Bunun dışında birikimine ve eğitimine bakılmaksızın kişiler gazeteci maskesi altına rahatlıkla girebiliyor. Meslektaşlarımız meslek onurlarını korumak adına mücadele etse de yasal boşluklardan yararlanan çıkarcı kişiler sektörde boy gösteriyorlar. Bu kişiler sahte basın kartı bastırıp çok rahatlıkla çıkar- menfaat sağlayıp meslek etik kurallarını hiçe sayabiliyorlar. Bu kişilere karşı Trabzon Gazeteciler Cemiyeti olarak şu şekilde bir çözüm üretmeyi düşünüyoruz; Trabzon'da gazeteciliği meslek olarak gören kurumların ve çalışanlarının  listesi tüm siyasi, kamu kurum ve kuruluşlara dağıtılacak. Sonrasında kurum ve kuruluşların kendi iradeleri ile değerlendirme yapabilirler. Aksi halde bu sorunlar gazetecilik mesleğini daha da itibarsızlaştıracaktır" şeklinde konuştu.

İNTERNET YASASININ ÇIKMASI LAZIM

Reklamcılık sektörü ile gazetecilik sektörünün birlikte yürütülebilmesinin ancak mesleki etik kurallar çerçevesinde mümkün olduğuna dikkat çeken 61saat.com imtiyaz sahibi Erhan Esaspehlivan,"Günümüzde maalesef bazı gazeteciler reklam aldıkları kişilerin haberlerini yayınlayıp, övgü haberleri yaparken, reklam alamadıkları kişileri ve kurumları çok ağır şekilde eleştirme haklarını kendilerinde buluyorlar. Bunların bir denetim ve kontrol mekanizması maalesef yok. Bu nedenle internet yasasının bir an önce çıkması ve yaygınlaşan bu durumun önüne geçilmesi gerekir" dedi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YOK

Yaygın ve yerel basının öncelikli sorunları arasında basın özgürlüğünün başı çektiğini hatırlatan program sunucusu Elif Çavuş da, "Trabzon'da ve Türkiye'de maalesef bir kaç ismi eleştirmek mümkün değil. Gazeteciler maalesef ötekileştiriliyor. Basın özgürlüğünün sağlanmaması, gazetecileri kendine mecbur bırakan sistem bahsettiğiniz sorunların yaşanmasına neden oluyor. Kurgulanan sistem gazetecileri kendisine ekonomik anlamda bağımlı ve mecbur bırakıyor. Bu mecburiyet bahsettiğiniz sorunların yaşanmasına sebep oluyor" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fraport TAV Antalyaspor - Trabzonspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
Fraport TAV Antalyaspor - Trabzonspor maçı ne zaman, saat kaçta,...
İmamoğlu, Nazım Hikmet’in şiirini okudu
İmamoğlu, Nazım Hikmet’in şiirini okudu