Trabzon’da da ‘cüppeli yürüyüş’ yapıldı

Trabzon’da da ‘cüppeli yürüyüş’ yapıldı

Trabzon’da hafızlığını tamamlayan 254 kişi için düzenlenen icazet töreni öncesi “cüppeli ve sarıklı” kişiler kentte tur attı. Prof. Dr. Şahin Filiz, hafızlığın ibadet olmadığını belirterek “Gösteriler ibadetin boyutlarını aştı, devlete meydan okumaya dönüştü” dedi.

05 Temmuz 2022 - 15:37

Trabzon’un Of ilçesinde, hafızlığını tamamlayan 254 kişi için düzenlenen icazet töreni öncesi kentte “cüppeli ve sarıklı” tur atılması, tepki çekti. İlahiyatçı Prof. Dr. Şahin Filiz, ibadet olmayan hafızlığın, Cumhuriyete karşı bir başkaldırı gösterisine dönüştürüldüğünü söyledi.

Mayıs’ta Arnavutköy Taşoluk Yeşil Camisi’nde, İsmailağa cemaatiyle bağlantılı olduğu bilinen Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı’nda hafızlığını tamamlayan 393 kişi için düzenlenen “icazet töreni” öncesi yüzlerce “cüppeli ve sarıklı” kişi, cami etrafında tekbirle yürüdü. Tepki çeken görüntülerin bir benzeri ise önceki gün Trabzon’un Of ilçesinde kaydedildi. 

Of Müftülüğü tarafından Çarşıbaşı Büyük Camisi’nde, hafızlığını tamamlayan 254 kişi için gerçekleştirilen törenden önce şehirde “sarıklı cüppeli” tur atıldı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi mehter takımı eşliğinde Of Belediyesi önünde toplanan kişilerin camiye yürümesi, sosyal medyada tepki çekti. Görüntüler, bazı isimler tarafından ise “Ve bir akıl evvela devrimi devirecek” gibi sözler ile paylaşıldı.

"GÖVDE GÖSTERİSİNE DÖNÜŞTÜ"

Görüntülere tepki gösteren ilahiyatçı ve felsefeci Prof. Dr. Şahin Filiz, törenin “görünüşte bir hafızlık icazeti” olduğunu, “bazılarını hilafet ve şeriat devleti konusunda cesaretlendirecek görüntülerle karşı karşıya kalındığını” vurguladı. Hafızlığın bir ibadet olmadığını söyleyen Filiz, “Kuran bugün ezberlenerek korunmaya ihtiyaç duymaz çünkü her yerde vardır. Teknik zorunluluktan ortaya çıkmış bir müessese olarak miadını doldurmuştur. Bu kalkışma nümayişinin (gösteriş) İslamla, Kuran’ın ruhuyla ve hafızlıkla herhangi bir ilişkisi olamaz” dedi. 

İbadetin kişi ile yaratıcı arasında olduğunu ve asla bir gösterinin aracı haline getirilemeyeceğini aktaran Prof. Dr. Şahin Filiz, “Bu gösterinin de ibadetin boyutlarını aştığını, devlete karşı adeta meydan okumaya; devlete, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine karşı bir gövde gösterisine döndüğünü görüyoruz. Bu, dini kullanarak cumhuriyete karşı bir kalkışmadır” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ömer Aktaş
    1 ay önce
    Niye bu başlığı attınız. Daha önce hakim ve savcılar darbe için hükümet devirmek için yürüyorlardı. O zaman da böyle bir başlık atabildiniz mi? Bir kültür ve gelenek gereği giyilen ve tören yerine gitmek için yapı*** bu yürüyüşten niye bu kadar rahatsız oldunuz? kaldı ki günde beş vakit, ayrıca Cuma ve bayram namazlarında hocalarımız camilerde, cenazelerde ve hatta tüm dini törenlerde bu kıyafeti giyerler. Niyetiniz halis olsun. Fitne büyük günahtır ve vesile olmayın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği