Trabzon’da Atatürk’ün ziyaret ettiği binanın atıl kalmasına...

Trabzon'da Atatürk'ün ziyaret ettiği binanın atıl kalmasına bir tepki daha geldi...

Atatürk'ün 27 Kasım 1930 tarihinde geldiği Trabzon'da ziyaret ettiği Tabakhane yokuşundaki tarihi binanın kaderine terk edilmesine CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya'dan sonra bir tepki de Atatürkçü Düşünce Derneği Trabzon Şube Başkanı Cemal Verep'ten geldi.

29 Eylül 2022 - 16:03

61saat'ten Gökhan Dihkan'ın haberi; 

Verep 20 yıllık AK Parti yönetiminin Atatürk'e hiçbir saygıları olmadığının Atatürk ile ilgili her şeye ilgisizliklerinden anlaşıldığını belirterek, "Atatürk'ün ismini her yerden silmek için özel çaba gösteriyorlar. Kurucuların, milli mücadele önderlerinin isimlerini silmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Stadyumların isimlerini değiştiriyorlar. Tarihe, Atatürk'e, milli mücadele kurucularına Trabzon'daki bu binanın kaderine terk edilmesiyle ortaya çıkan durum onların ilk saygısızlığı değildir son da olmayacaktır" dedi.

AK Parti iktidarının yeni bir tarih oluşturmak istediğini de kaydeden Verep, "Çünkü asıl maksatları yeni bir rejim inşa etmektir. Kuruluş tarihimizi görmezden geliyorlar bu yaptıkları yetmezmiş gibi yeni bir tarih inşa etmeye de kalkıyorlar. 30 Ağustos'un önüne yeni bir Malazgirti geçirmeye çalışıyorlar. Bunların geçmişlerini de biliyoruz. Geçmişte bir kez ağızlarına Alparslanı aldıklarını duymadım. Şimdi bu girişimlerle asıl niyetlerini ortaya koyuyorlar. 

Avrupa kentlerinde ve ülkemizin Eskişehir gibi bazı şehirlerinde her bir tarihi eser ve kalıntının aslına uygun olarak değerlendirildiğini gözlemlemekteyiz. Ama ne yazık ki Trabzon bu açıdan sınıfta kalmış vaziyettedir. Atatürk'ün ismini her yerden kazıyıp silmek isteyen bu zihniyetin Atatürk'ün 1930 yılında ziyaret ettiği bir binayı restore ettirmeyip, asli hüviyetine kavuşturmayıp, Atatürk'ün mirası olarak görmeyip kaderine terk etmesine de şaşırmamak lazım. Kendilerine yakışanı yapıyorlar" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon’da MHP İl Başkanı Bekri Sıtkı Tarım görevi bırakıyor
Trabzon’da MHP İl Başkanı Bekri Sıtkı Tarım görevi...
Fındıklı Belediyesi’nin yaptığı tuvalete yıkım kararı
Fındıklı Belediyesi’nin yaptığı tuvalete yıkım kararı