Trabzon Barosu o yasaya tepki için Ankara’ya gidiyor

Trabzon Barosu o yasaya tepki için Ankara'ya gidiyor

Türkiye'de Baroların eş zamanlı yaptıkları açıklama ile baroların yapısını ve seçim sistemlerini değiştirmeye yönelik çalışmaların geri çekilmesi için illerden Ankara'ya yürüyecekleri ilan edildi.

19 Haziran 2020 - 12:07 - Güncelleme: 19 Haziran 2020 - 12:18

 

Türkiye'de Baroların eş zamanlı yaptıkları açıklama ile baroların yapısını ve seçim sistemlerini değiştirmeye yönelik çalışmaların geri çekilmesi için illerden Ankara'ya yürüyecekleri ilan edildi.

Trabzon Barosu da bugün Trabzon Meydan Parkı'nda sembolik yürüyüşe start verdi.

Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez yaptığı basın açıklamasında "Baroların, avukatların sesinin kesilmesine ve bölünmesine yol açacak bu yasal değişikliği kabul etmeyeceğimizi belirtiyoruz ve önerinin geri çekilmesini talep ediyoruz" dedi.

YASAL ÇALIŞMALAR BİZİM BİLGİLİ DIŞINDA GELİŞTİ

"1 Haziran2020 tarihinde Türkiye Barolar Birliği ve 80 Baro bu tasarının bu şekilde hazırlanmış olmasının ve içeriğinin kabul edilemeyeceğini belirterek tasarının geri çekilmesini ancak bundan sonra müzakere edebileceğimizi ve uzunca bir süre hazırlık yaptıktan sonra Avukatlık Yasasının bütününde avukatlığı daha çağdaş yapılabilir hale getirilecek şekilde yeniden Avukatlık yasasının düzenlenme çalışmasını,  Barolar Birliği'nin ve hukuk fakültelerinin birlikte yapacaklarını beyan ettik. Daha sonra 80 baro başkanını temsilen 31 baro başkanı ve Türkiye Barolar Birliği, sayın Adalet Bakanını, Kamu Başdenetçisini, siyasi parti gurup başkan vekillerini ziyaret ederek bu yasanın neden kabul edilemeyeceğini, yasanın geri çekilmesi gerektiğini ilettik. Ancak o süreçten sonra hem bilgi alamadığımız gibi, yasal çalışmaların bilgimiz dışında geliştiğini öğrendik. Eğer taleplerimiz kabul görmezse demokratik mücadele yöntemine geçip hak arama yolunda hukuki mücadelemizi yapıp halka sesimizi ileteceğimizi söylemiştik. Bugün ilk adımımızı atıyoruz. Türkiye'nin her yerinde baro başkanları bugün eş zamanlı olarak 3 günlük bir sembolik yürüyüşle Ankara'ya yola çıkıyoruz. Hedef günde 15 km yürümek ve pazar günü Ankara olmak. Pazartesi başta Anıtkabir'de olmak üzere bir dizi tepkimizi ortaya koyacak ve yasanın çekilmesi için eylemler yapacağız" dedi.

BAROLAR VE AVUKATLAR SUSTURULAMAZ

Yasal değişiklikle baroların sesinin kesilmek istendiğini ifade eden Suiçmez, "Bir ülkede yasama yürütme yargı erkleri çok önemlidir. Devletin yapısını oluşturur. Yasama ve yürütmeyi denetleyecek ise bağımsız ve tarafsız yargıdır. Bağımsız ve tarafsız yargının oluşumu Barolardır, avukatlardır. Ülkemizde maalesef yargıya duyulan güvenin en dibe vardığı günleri yaşamaktayız. Bugün hala yargıya bir nebze olsun güven duyuluyorsa bunun nedeni Barolardır ve avukatlardır. Dolayısıyla hedef baroları bölmek ve avukatların sesini kesmek olmamalı, tem tersi halkın adalete duyacağı güveni daha da üst sıraya çıkarmak için baroların güçlenmesine avukatların sesinin yükselmesine yol açacak zeminleri hazırlayabilmektir. Bugün yaşadığımız tam tersidir. Çoklu baro üniter bir devlette kabul edilebilir değildir. Seçim sistemlerimiz ise Türkiye'de hiç olmadığı kadar demokratik bir yapıdadır. Dolayısıyla seçim sistemi değiştirilerek baroların çalışamaz hale getirilmesini  temin edecek sistemi kabul etmemiz mümkün değildir. Avukatlar Barolar kendileri için yürümeyecek bugün tüm Türkiye'de barolar 82 milyon için yürüyecektir" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
16 yıl sonra çözülen cinayet
16 yıl sonra çözülen cinayet
Devlet Bahçeli'den erken seçim açıklaması
Devlet Bahçeli'den erken seçim açıklaması