THY’nin Eren’de ayırımcılık yapması tepki çekti

THY'nin Eren'de ayırımcılık yapması tepki çekti

Milletvekilleri THY skandal uygulamasına tapki gösterdi

11 Temmuz 2019 - 13:00 - Güncelleme: 11 Temmuz 2019 - 13:06

 

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Şehit Eren Bülbül'ün anısına “Maçka” ismi verilen rüya uçağın ilk seferini Trabzon’a gerçekleştirirken; THY’nin AK Partili dört vekili davet edip muhalefet vekillerini davet etmemesini Meclis’ten kınadı. Kaya “Bu ayrımcılığı kınıyorum, ayıplıyorum. THY yetkililerini bu konuda açıklama yapmaya ve özür dilemeye çağırıyorum.” dedi.

Milletvekili Kaya “Trabzon'umuzun Maçka ilçesinde PKK'lı teröristlerin alçakça saldırısında şehit olan, masumiyetin simgesi 15 yaşındaki Eren Bülbül kardeşimiz, ülkemizdeki hain terörün karanlık ve kirli yüzünü ortaya koyan en acı örneklerden biridir. Türk Hava Yolları, filosuna kattığı Boeing 787-9 Dreamliner tipi uçağına Eren Bülbül'den yola çıkarak ‘Maçka’ adını vermiştir. Bu Maçka uçağı ilk seferini önceki gün Trabzon'a gerçekleştirmiş ve ardından Eren Bülbül'ün mezarı başında da bir anma programı düzenlenmiştir. Bu yaklaşımı alkışlıyoruz. Ancak burada ağır bir ayrımcılık ve bir yanlış yapılmıştır.” dedi. 

 

Programa AK Parti’nin 4 Trabzon milletvekilinin davet edildiğini kaydeden Milletvekili Kaya, “Ne Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili olarak bana ne de İYİ Parti Trabzon Milletvekili Sayın Hüseyin Örs'e bir davet yapılmamıştır. Bu ayrımcılığı kınıyorum, ayıplıyorum. Eren Bülbül Türkiye'de barışın, teröre karşı mücadelenin, birlik ve beraberliğin, masumiyetin ortak simgesi olmuştur. Bu şehit hepimizin şehididir. O hale bu ayrımcılığın sebebi nedir? THY yetkililerini bu konuda açıklama yapmaya ve özür dilemeye çağırıyorum.” ifadelerine yer verdi. 

 

İYİ PARTİ DE TEPKİ GÖSTERDİ

Konuyu TBMM Kürsüsüne taşıyan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, "11 Ağustos 2017 tarihinde Trabzon'un Maçka ilçesinde PKK'lı teröristlerin hain saldırısında Jandarma astsubay kıdemli başçavuş Ferhat Gedik ve gencecik evladımız Eren Bülbül şehit olmuş, polis memuru Namık Öztel de yaralanmıştı. Türk Hava Yolları filosuna yeni kattığı bir uçağına şehit yavrumuz Eren Bülbül'ün adından hareketle Eren'in doğduğu, büyüdüğü ve şehadete eriştiği yerin adı olan Maçka ismini verdi ve bu uçak, ilk seferini geçtiğimiz günlerde Trabzon'a yaptı ve şehit Eren Bülbül'ün mezarı başında bir anma programı düzenlendi” dedi.  

Örs, sözlerine şu şekilde devam etti:  "Şehitlerimizin anılması, ailelerinin acılarının hafifletilmesi adına Türk Hava Yollarının uçağa Maçka ismini vermesini takdirle karşılıyorum ancak THY'nin bu ilk sefer ve anma programında uyguladığı tutumu tasvip etmiyorum, biraz yumuşattım söyleyeceğimi. Bu programa sadece iktidar partisine mensup milletvekillerinin ve zevatın davet edilmesi, Trabzon Milletvekili olarak benim ve Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Sayın Ahmet Kaya'nın davet edilmemesi hususunda Türk Hava Yolları yönetiminden bir açıklama talep ediyorum. Ben, şehrimde yapılan, gerek Valilik gerekse yerel yönetimlerin resmî tören ve programlarına çok önemli bir mazereti olmadığı sürece katılma hassasiyeti gösteren bir kardeşiniz olarak Türk Hava Yolları yönetimine soruyorum: Bu uygulamanın gerekçesi nedir? İhmal var mıdır? Bunu aynı zamanda milletvekili olduğum Trabzon şehrinin kamuoyu adına da bir kez daha soruyorum” diye konuştu. 

 

 Şehitler üzerinden siyaset yapılmayacağını kaydeden Örs, "Şehitler üzerinden siyaset yapılmaz. Şehitler hepimizindir. Teröre karşı mücadelede her türlü desteği sonuna kadar veren bir siyasi partinin ve terörle mücadelede birçok şehit veren bir şehrin, Trabzon şehrinin milletvekili olarak, ilgili kurum ve kurulların bu konuda, ayrıştıran, ötekileştiren, birlik ve beraberliğimize zarar veren tutum ve davranışlar içerisinde olmamaları gerektiği uyarısında bulunuyorum” dedi. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yapı Kimyasalları
Yapı Kimyasalları
TFF'den ertelenen Yeni Malatyaspor-Trabzonspor maçı hakkında açıklama
TFF'den ertelenen Yeni Malatyaspor-Trabzonspor maçı hakkında...