Sümela’dan sonra Ayasofya’da da restorasyon

Sümela’dan sonra Ayasofya’da da restorasyon

Sümela'dan Sonra Ayasofya'nın Restorasyon İçin Kapatılmasına Tepki

11 Şubat 2019 - 11:23

TRABZON'da, 3 yıldır restorasyon çalışmaları süren Sümela Manastırı'nın ziyarete kapatılmasının ardından bu kez de Ayasofya Camii'nin restorasyona alınması, tepkilere neden oldu. Trabzonlu turizmciler ve esnaf, kentin tarihi ve turistik yerlerinin aynı anda restorasyona alınması ile ziyaretçi sayısının azaldığını savundu. Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, tarihi mekanların restorasyona ihtiyacı olduğunu belirterek, "Tarihi eserlerin restorasyonu zaman alan çalışmalar. Biraz sabretmek gerekiyor. Restorasyon çalışmaları keyfi yapılmıyor. Eğer restorasyon çalışmaları yapılmaz ise seneler sonra yapılar kullanılamayacak hale gelecekler" dedi.

Türkiye'nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan, yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği Trabzon'un Maçka ilçesinde Karadağ eteklerindeki tarihi Sümela Manastırı'nda, restorasyon çalışmaları 3 yıldır devam ediyor. Restorasyon nedeniyle ziyarete kapatılan manastırın ardından bu kez de Ortahisar ilçesinde yer alan ve 2013 yılında camiye dönüştürülen Ayasofya restorasyona alındı. Ayasofya Camii'ni görmeye gelen yerli turistler tadilat dolayısı ile sadece bahçede sınırlı bir alanı görebiliyor. Trabzonlu turizmciler ve esnaf, kentin tarihi ve turistik yerlerinin aynı anda restorasyona alınması ile ziyaretçi sayısının azaldığını savunarak tepkilerini dile getirdi.

'TRABZON TURİSTLERE KAPIYI KAPATTI'

Trabzon'un iki önemli turizm mekanlarında aynı anda restorasyon çalışması yapılmasına tepki gösteren esnaf Yakup Akbayrak, Trabzon'un turistlere kapıyı kapattığını söyledi. Akbayrak, "Eğer Sümela Manastırı açılmaz ve Ayasofya Camii'nin de tadilatı fazla sürerse bu durumdan sadece Trabzon değil, Karadeniz olumsuz etkilenir. Her turist Karadeniz'de Trabzon'u görmek ister. Bunun sebebi ise Sümela Manastırı ve Ayasofya Camii'dir. Buralarda yapılan tadilat işlemleri daha fazla sürerse turistler Trabzon'u es geçmeye başlar ve başka şehirlere yönelirler. Sümela'nın kapalı olması zaten Trabzon'a gelen turist sayısını düşürdü. Trabzon turistlere kapılarını kapattı. Son 10 yıldır yerliler ve sadece Araplar geliyor. Biz Arap turistleri de kaybetmekten korkuyoruz" dedi.

Ayasofya'ya nişan fotoğraflarını çektirmek için geldiklerini belirten Metin Eraslan da, "Ayasofya'yı daha önce de gezmiştik. Manzarası ve bahçesi çok güzel. Nişan çekimizi yapmak için bugün buraya geldik ama şanssız günümüzdeyiz sanırım. Burada tadilat yapılıyor. Gelmişken birkaç çekim yapacağız, fotoğrafları da photoshopla düzelteceğiz" dedi.

'TURİSTLER ŞİKAYETÇİ'

Ayasofya'yı gezmeye gelen Adnan İleri ise "Şimdi burada gezmek çok mümkün değil. Tadilat işlemleri bittikten sonra gezmeye tabi ki tekrar geleceğiz. Tek temennimiz başka yerlerde tadilat esnasında yapılan yanlışların burada yaşanmaması" ifadelerine yer verirken Kübra Alkan da, "Ayasofya Camii'ne merak ettiğim için geldim. Ama burada gezmek mümkün değil. Ziyarete açık ama sadece çim bölümde yürüyebiliyorsunuz. Manzarayı görmek fotoğraf çekmek mümkün değil. Zaten buralara hep şerit çekmişler. İnşallah bir daha geldiğimizde tadilat tamamlanmış olur da görebiliriz yapıyı" diye konuştu.

VALİ USTAOĞLU: RESTORASYON ÇALIŞMALARI KEYFİ YAPILMIYOR

Kentte restorasyonu süren tarihi yapılarla ilgili açıklamalarda bulunan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Sümela Manastırı ve Ayasofya Camii'nin sanki ziyarete kapalı gibi lanse edildiğini belirterek şunları söyledi: 

"Elimizde ziyaret sayıları mevcut. Bizler gelen ziyaretçilerimizin gezebileceği belli alanlar oluşturup gezmelerine olanak sağlıyoruz. Tarihi eserlerin restorasyonu zaman alan çalışmalar. Biraz sabretmek gerekiyor. Restorasyon çalışmaları keyfi yapılmıyor. Eğer restorasyon çalışmaları yapılmaz ise seneler sonra yapılar kullanılamayacak hale gelecekler. Biz de istiyoruz Trabzon'da turizm kesintiye uğramadan devam etsin. Bu yapılar tüm insanlığa hizmet eden mekanlar. Biz de bu konuda hassasız. Çalışmaların kısa sürede bitirilmesini amaçlıyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Deniz Çakır'ın bir yıla kadar hapsi istendi
Deniz Çakır'ın bir yıla kadar hapsi istendi
Kılıçdaroğlu: Evin babası Mansur Bey'e, annesi AK Parti'ye oy vermiş
Kılıçdaroğlu: Evin babası Mansur Bey'e, annesi AK Parti'ye oy...