Suiçmez’e göre, baro seçimlerine siyaset müdahil oluyor mu?

Suiçmez'e göre, baro seçimlerine siyaset müdahil oluyor mu?

Trabzon Barosunun yapılacak Olağanüstü Genel Kurulunda mevcut Başkan Sibel Suiçmez, Başkanlığa adaylığını yeniden açıkladı. Suiçmez, siyasetin seçimlere karışıp karışmadığına ise, “Trabzon Barosu seçimlerine siyasetin karıştırılması durumunda gerekli olan cevabı en güzel şekilde vermiştir” dedi.

01 Ekim 2021 - 16:45

Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, Ekim ayında yapılacak Trabzon Baro Seçimlerine yeniden aday olduğunu açıkladı. 
Konuyla ilgili Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde bir açıklama yapan Suiçmez, “Baroların 2020 yılında Ekim ayında yasal olarak yapması gereken Genel Kurulları, hukuka aykırı bir şekilde geçen sene engellendi. 
Bu nedenle de Trabzon Barosu olarak Genel Kurulumuzu yapmak için bir kez dava açtık. Maalesef dava da Trabon İdare Mahkemesinde reddedildi. Süreç olarak yaşanan aylardan sonra nihayet seçimlerin yapılabilmesine izin verildi. Dolayasıyla bizde Trabzon Barosu Yönetim Kurulu olarak 02.10.2021 ve 09.10.2021 tarihlerinde Ekim ayında seçimlerimizi yapma kararı aldık. 
Dolayasıyla Trabzon Barosu Olağanüstü Genel Kurulu, yarın çoğunluk sağlanamazsa da gelecek hafta yapılacak. Daha önce 2021 yılında ertelenen seçimlerden önce de Trabzon Barosu adaylığımı açıklamıştım. Ancak kamuoyunda bu dönem aday olup olmadığım yönünde çeşitli spekülasyonlar olunca bugün adaylığımı tekrar huzurunuzda ilan etme ihtiyacı duydum. 
öncelikle Cumhuriyetle özdeşleşen, Trabzon Barosunun ilk kadın BAro Başkanı olma onurunu bana yaşatan Trabzon Barosu üyesi meslektaşlarıma bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. 
Bugün Türkiye’de 9 tane Kadın Baro Başkanı vardır. Bunun öncülerinden biri de Trabzon Barosu olmuştur. O nedenle Trabzon’un kadına verdiği önemi göstermesi nedeniyle çok anlamlı bulunan Baro Başkanlığına beni layık gören meslektaşlarıma tekrar teşekkür ediyorum. 
Maalesef, hukuku aykırı şekilde çift yıllarda yapmamız gereken yani 2020’nin Ekim ayında yapmamız gereken Baro Seçimleri uzayarak 2021 yılına yapmak zorunda kaldı. O nedenle yapılcak olan Olağanüstü Seçimlerde o süreci tamamlamak için 1 yıllığına seçilmiş olacak. Yasal olarak 2022 yılında yapılması gereken seçimler tekrar yapılacaktır. 
Ben daha önce yaptıklarımızın üstüne, yapacaklarımızı da ekleyerek, tekrar TrabzonBarosu Başkanlığına aday oldum. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Avukatlık Kanunu Baroları, hem Avukat Meslektaşlarının mesleğinin yürütmesinin önündeki engelleri kaldırmak için görev yüklerken, aynı zamanda insan hak ve özgürlüklerini koruma kollama görevi de yüklemiştir Biz görevde bulunduğumuz süreç içinde, Trabzon Barosu avukatlarının yaşadığı zorlukları, sorunları çözmek için elimizden gelen çabayı gösterdik. 
Yarım kalan işlerimizi tamamlamak, meslek sorunları ve hukuk devleti sorunları üzerindeki hak temelli çalışmalarımızı yapmak üzere bir kez daha oylarına talibim” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği