SOL Parti PM Üyesi Alper Taş, polisin sert müdahalesiyle...

SOL Parti PM Üyesi Alper Taş, polisin sert müdahalesiyle gözaltına alındı

Cumartesi Anneleri'nin bugün görülecek davası öncesi Çağalayan Adliyesi önünde gerçekleştirilecek basın açıklamasına polis müdahale etti. SOL Parti Meclis Üyesi Alper Taş, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren ve 14 kişi daha gözaltına alındı

21 Eylül 2022 - 15:51

Cumartesi Anneleri/İnsanları'nın 2018 yılındaki 700'üncü hafta buluşmasında gözaltına alınan 46 kişinin yargılandığı davanın 5'inci duruşması bugün Çağlayan Adliyesi'nde görülecek.

Duruşma öncesi Çağlayan Adliyesi'nde yapılmak istenen basın açıklaması kaymakamlık tarafından yasaklandı. Polis, adliye önündekileri abluka altına alarak müdahale etti.

14 gözaltı

Müdahale sonrası SOL Parti Meclis Üyesi Alper Taş, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, avukat Meriç Eyüboğlu, avukat Efkan Bolaç, Yalçın Köse, Uğur Tuncer, Murat Akbaş, Ümit Sezer, Nevroz Tosun, Burcu Bingöllü ve 6 kişi daha gözaltına alındı.

Ne olmuştu?

Tutuklu bulunmayan davada 25 Mart, 12 Temmuz ve 24 Kasım 2021 ve 23 Mart 2022 tarihlerinde düzenlenen dört duruşmada sanıkların beraat talepleri reddedilmişti.

Cumartesi Anneleri, Twitter hesabında yaptığı açıklama ile duruşmaya katılım çağrısı yapmıştı. Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti:

Gözaltında kaybedilenlerin aileleri ve hak savunucuları olarak, Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdiğimiz barışçıl buluşmalarımız 700. haftasında keyfi bir biçimde ‘suç’ sayılarak yasaklandı ve ağır polis şiddetiyle gözaltına alındık. 700. hafta ve sonrasında maruz kaldığımız polis şiddeti ve barışçıl toplantı ve gösteri özgürlüğümüzün şiddet kullanılarak engellenmesi ile ilgili yaptığımız tüm suç duyuruları sonuçsuz bırakıldı. Bununla da kalmadı; aralarında kayıp yakınlarının da olduğu 46 kişi hakkında ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten dava açıldı. Davanın beşinci duruşması 21 Eylül 2022 tarihinde İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak. Bu dava; sadece Cumartesi Anneleri’nin değil bütün toplumun barışçıl toplanma hakkını hedef alan bir davadır. ‘Anayasal bir hakkın kullanımı suç değildir!’ diyerek Çağlayan Adliyesi’nde olacağız. Sizi de sesimize ses katmaya çağırıyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Boztepe viyadüklerinin çirkin görüntüsüne yeşillik efekti
Boztepe viyadüklerinin çirkin görüntüsüne yeşillik efekti
TTSO’da 24. Gurup antidemokratik yapıyı kırmak istiyor
TTSO’da 24. Gurup antidemokratik yapıyı kırmak istiyor