Sıcak Haddeleme Nedir?

Sıcak Haddeleme Nedir?

22 Haziran 2021 - 20:51

Yüksek fırında ergimiş biçime gelen sıvı çelik cevherinin slab ismini alan kalıplara dökülmesini ardından sıcak halde kalınlığının inceltilmesi işlemine sıcak haddeleme denir. İstenilen niteliklere getirilmiş çelik kütük te öncelikle sıcak haddehanedeki tavlama ocaklarına yerleştirilir.

Bu kısımda yaklaşık 1200-1400 C arasında tavlama uygulamasına tabi tutularak mikro yapısının meydana gelmesi sağlanır. Tavlanan slab roller vasıtası ile taşınarak tamburlar, dönel merdaneler vasıtası ile üzerine baskı uygulanır. Bu şekilde kalınlığının 0,4-0,6 mm’ye kadar düşürülmesi gerçekleştirilir.

Sıcak Haddeleme Kullanımı

Sıcak Haddeleme sürecinin herhangi bir aksiliğe uğramadan sağlanabilmesi için malzeme yüzeyin ısınma ya da soğumadan dolayı meydana gelen tufallar basınçlı su aracılığıyla tamburlara girmeden önce ve sonra arındırılır. Dengesiz uzamalardan kaynaklanan uç noktaları yeniden hadde sonrası makaslar ile kesilir.

Arzu edilen kalınlığa ulaştıktan sonra suyla soğutması sağlanarak bobin şekline getirilir ve soğumanın ardından ambalajlanarak müşteriye ulaştırılması sağlanır. Kalınlığın düşürülmesi için sıcakhaddeleme üzerinde kullanılacak olan yöntem fabrikadan fabrikaya değişim gösterir.

Sıcak Haddeleme Özellikleri

Kütük, slab ya da bloom şeklindeki metal; eksenleri çevresinde dönen iki merdane arasından geçirilmesi sağlanarak ezilir ve merdaneler arası boşluğun ölçüsünü alır. Merdaneler arasından geçen metal, basma kuvvetleri etkisi içinde belirli bir biçim alır ve bu işleme haddeleme adı verilir. Soğuk ve sıcak haddeleme olarak farklılık gösterir. Detaylı bilgi almak için https://www.hascometal.com/sicak-haddelenmis-celikler-cadresini ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atatürk'ün ziyaret ettiği bina kaderine terk edildi
Atatürk'ün ziyaret ettiği bina kaderine terk edildi
Trabzonspor Anders Trondsen ile yollarını ayırdı
Trabzonspor Anders Trondsen ile yollarını ayırdı