Sera gölünün temizliği esnafa kaldı

Sera gölünün temizliği esnafa kaldı

Yetkililer proje hazırladı ama iyletmeler bunu bekleyecek durumda değil

12 Eylül 2018 - 13:59

TRABZON'un Akçaabat ilçesinde, 1950 yılında meydana gelen heyelanın ardından oluşan ve doğal güzelliğiyle öne çıkan tabiat parkı Sera Gölü, selde sürüklenen odun, çöp ve balçıkla kaplandı. Bölgeye gelen ziyaretçiler, göldeki manzarayı görünce şaşkınlık yaşadı. Gölün temizliği için Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri (DSİ) proje hazırlığına başladı. Ancak, projenin gecikeceği gerekçesiyle işletme sahipleri, göldeki kirlilik için harekete geçti. Seferber olan işletmeciler, gölde temizlik çalışması başlattı. Motorlu kayığın önüne gerdikleri ağla, göl yüzeyinde biriken odun ve atıkları kıyıya sürüklemeye çalışan işletmeciler, ilginç yöntemle gölü temizlemeye başladı.

'KİRLİLİĞİ GÖREN BİR DAHA GELİR Mİ'

İşletme sahibi Erol Kuzur, “Yetkililere haber verdik ama bir gelişme olmadı. Baktık olmuyor, kendi imkanlarımızla temizliğe başladık. Kayığın önüne ağ monte ettik. Gölün yüzeyinde biriken atıkları bu yöntemle temizlemeye çalışıyoruz. Burası turizm cenneti ama biz yeterince değerlendirip, koruyamıyoruz. Burası artık görülsün ve sahip çıkılsın. Burası cennet ama bu kirliliği gören bir daha buraya gelir mi diyerek göl için kalıcı çözüm bulunmasını istedi.

'BU YÖNTEMLE 1 YILDA TEMİZLEYEMEYİZ'

Gölde kayıkla temizlik çalışmasına katılan Özer Civelek de gölün mevcut kirli halini hak etmediğini belirterek Kendi imkanlarımızla, yağmur çamur demeden zor şartlara rağmen gölü temizlemeye çalışıyoruz. Kentte gezilebilecek turistik yerlerinden başında gelen bu göl şu an hak etmediği halde. Su devamlı yükselip alçalıyor, temizlik güçlükle yapılıyor. Burada gezinti yapılan deniz bisikletlerinin altı da hasar gördü. İnsanlar bu pislikten ötürü geri dönmek zorunda kalıyor. İnsanlar hoşnut kalsınlar diye bizler ancak bu kadar yapabiliyoruz. Basit bir makineyle burası çok kısa sürede temizlenebilir. Biz bu yöntemle biz 1 yılda temizleyemeyiz diye konuştu.

'TURİSTLER BURADA PİSLİK GÖRÜYOR'

Turizmci ve işletme müdürü Halil İbrahim Kilit ise gelen turistlerin kötü manzara karşısında sitem ve şikayette bulunduklarını belirterek Afet yaşadık göl bu hale döndü. Bizler ve buradaki tüm çalışanlar kendi imkanlarımızla temizlik yapmaya başladık. 'Turizm cenneti' diyoruz, istiyoruz ki buna devlet yetkililerimiz bir el atsın. Niye Uzungöl'e el atılıyor da buraya el atılmıyor Her şey ortada, misafirlerimiz burada pislik görüyor. Turistler bize sitem ediyor ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon'a İmamoğlu için kutlama yapıldı
Trabzon'a İmamoğlu için kutlama yapıldı
Soma'daki maden faciası sanığı Can Gürkan'a tahliye
Soma'daki maden faciası sanığı Can Gürkan'a tahliye