Savcıya bak savcıya: Biz de İzmir’de mülteciyiz...

Savcıya bak savcıya: Biz de İzmir'de mülteciyiz...

Türkiye – Litvanya maçında “Ülkede mülteci istemiyoruz” sloganı atılmasının savcılık, dört kişiyi gözaltına aldı.

19 Haziran 2022 - 12:15 - Güncelleme: 19 Haziran 2022 - 12:21

UEFA Uluslar Ligi C Ligi 1. Grup'ta çaba eden Türkiye A Ulusal Futbol Takımı, 14 Haziran 2022 akşamı İzmir Gürsel Aksel Stadı'nda Litvanya ile maç yaptı.Müsabakanın 56. dakikası dakikasına “Ülkede sığınmacı istemiyoruz” sloganı atıldı.

Maçın ardındaki savcılık ve polis harekete geçti. Polis ekipleri, kimlikleri ve konut adresleri belirlenen ve Fenerbahçe taraftar grubu üyesi olduğu öğrenilen dört kişiyi, bu sloganı attıkları gerekçesi ile dün sabahleyin saat 10:30 sıralarında gözaltına aldı.

Sözcü'den Gökmen Ulu'nun haberi

Gözaltına alınan Ahmet Çolak, Aykut Çolak, Kaan Köse ve Yunus Dursun önce İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Spor Emniyet Şube Müdürlüğü'ne, arkasında Gasp Ofis Amirliği'ne götürüldü. Güvenlik ’te ifadeleri alındıktan sonradan Bayraklı'daki İzmir Adliyesi'ne sevk edilen gençler savcılıktaki açıklama işlemlerinin gerisinde bağımsızlık bırakıldı.

Laf konusu sloganı attığı için gözaltına alınan dört kişiden biri olan Ahmet Çolak, “Sadece biz yok, dört tribünün tamamı ‘Ülkede mülteci istemiyoruz' şeklinde slogan attı. Herkes söyledi. Ancak günah keçisi olarak bizi seçmişler görünüşe göre. Açıkçası, Güvenlik'teki açıklama işlemleri sırasında polisler de şaşkındı. Bize, “Dışarıdan toplu halde girmişsiniz” dediler, oysa dört kişiydik. “Sizi birileri mi örgütledi? Bu sloganı atmanız için birilerinden talimat mı aldınız” diye sordular. Kuşkusuz böyle bir şey yok, biz özgür iradelerimiz ile duygu ve düşüncelerimizi dile getirdiğimiz bir slogan attık. Bu kabahat değildir” dedi.

SAVCI: BİZ DE İZMİR'DE MÜLTECİYİZ

Çolak açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Savcı bana dedi ki; ‘Sen nerelisin?' Ben aslen Rizeli olduğumu söyledim. Savcı, ‘Ben Samsunlu'yum. Şimdi İzmir'de yaşıyoruz. Biz de İzmir'de mülteciyiz. İzmirliler bizi istemese ne olacak' dedi. Ben ‘Sayın savcım, cidden böyle mi düşünüyorsunuz? Aynı şey değil ki… Ben Türk'üm, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım' diye cevap verdim. Savcı hiç yanıt vermedi. Bu yaklaşımı beni şoke etti. Söyleyeceğim şudur: Kendi ülkemizde sığınmacı almak istemiyoruz. Attığımız slogan hukuken suç değildir. Her Hâlükarda ne yapacaklarını bilemedikleri için bize 6222 Sayılı Sporda Şiddetin Önlenmesi Kanunu zarfında işlem yaptılar. Ancak biz hiçbir şiddet uygulamadık. Sporcularımız da sloganımızdan negatif etkilenmedi. İşlemlerin arkasında özgür bırakıldık. Nasıl dava açacaklarını merakla bekliyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği