Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Trabzon’da konuştu:...

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Trabzon'da konuştu: Merkez bankasının dibi delindi

25 Haziran 2022 - 14:16 - Güncelleme: 25 Haziran 2022 - 14:57

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Süleyman Demirel, ‘Boş tencere hükümet düşürür’ demiştir. Yani ekonomik yönden siz insanları açlığa mahkum ederseniz, ona sebep olan hükümetler ayakta kalamaz. Şimdi aynı manzara ile karşı karşıyayız. Böyle olur gibi gözüküyor” dedi.

Partisinin teşkilat çalışmalarına destek vermek üzere Trabzon’a gelen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Trabzon’da basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin ekonomisinin kötü yönetildiğini ifade eden Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sert şekilde eleştirdi.

HİZMET YATIRIMLARINDAN YOLSUZLUK KOKUSU GELİYOR

Türkiye’nin hizmet yatırımlarını durdurması gerektiğini ifade eden Genel Başkan Karamollaoğlu, “Yeni istihdam alanlarına yatırım yapmak mecburiyetindeyiz. Artık bundan sonra Türkiye, hizmet yatırımlarına bir ‘dur’ demeli. Hizmet yatırımları bazı yerlerde ihtiyacının üzerine çıktı. Hizmet yatırımlarında yolsuzluk kokusu geliyor. Bundan dolayı Millet İttifakı olarak seçimde beklediğimiz neticeleri alırsak, mutlaka bu değişiklikler yapılana kadar Türkiye’yi birlikte yönetmiş olacağız” dedi.

MERKEZ BANKASININ DİBİ DELİNDİ

AKP’nin devlet memurlarına yapmayı planladığı yüzde 40’lık zammın bu ekonomik ortamda hiçbir işe yaramayacağını belirten Karamollaoğlu,“Memurlara ve çalışanlara yapılacak zam aslında Türkiye’nin yaşadığı problemleri çözmeye yetmez. Sadece sıkıntıda olanlar memurlar değil, o nedenle kapsamlı bir şekilde ele alınmasına, zamların da buna göre belirlenmesine aslında bir takım ekonomik düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç var. Onlar olmazsa bu yüzde 40 zam, aynen geçen dönem asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik zam gibi olur. Bir ay sonra kaybolur. Zamdan çok ekonomik sistem önemli… Merkez bankasının kasasının dibi delindi. Önce o delikleri kapatmak lazım. Ne gelse gidiyor. O delikler kapandıktan sonra para nasıl birikecek onun yollarını aramak lazım. Birinci şart; yolsuzluk Türkiye’de bitmeden o kasa dolmaya başlamaz. İsraf ortadan kalkmadan olmaz. Hiçbir ilimize yapılan yatırımları fazla bulmam. Her yatırımın getirisi vardır. Getirisi fazla olan yatırımlar yapılsa daha iyi olmaz mı? Bu hiç düşünülmüyor. Bizim bütün yatırımları durdurmaya ihtiyacımız var. Sonra o kaynakları üretime dönük kaynaklara tahsis etmeliyiz. Biz ekonomik yönden kendi problemlerimizi böyle çözmeye başlayacağız. Şuandaki yüzde 40’lık zammın aradan 6 ay geçmeden yeni zamlara ihtiyaç doğuracağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE BORÇ DİLENİYOR, PARA BULAMIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Erbakan’a benzeten eski Saadet Partili şimdiki Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a sert çıkan Genel Başkan Karamollaoğlu, “Türkiye borç dileniyor şuanda, buna rağmen para bulamıyoruz. Dünyada para bolluğu var. Adamlar bu paraları nerede, nasıl değerlendirelim diye çare arıyor ama Türkiye’ye gelmiyor. Gelemez neden, çünkü güvenemiyor. Bu güvensizliği kim oluşturdu. 20 yıla yakın süredir iktidarda bulunan Erdoğan oluşturdu. Allah aşkına hangi yaptığı iş Erbakan Hoca’nın yaptığına benziyor” diyerek tepki gösterdi.

BUGÜN KÜFREDECEKSİN YARIN KUCAKLAYACAKSIN

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren Karamollaoğlu, “Bir insana karşı en ağır ithamlarda bulunacaksınız. Bütün siyasi münasebetlerinizi keseceksiniz. Arkasından da böyle bir yeni tavra girip yaklaşacaksınız. Ben böyle bir duruma kimsenin düşmesini arzu etmem. Bu hale düştüğünüz takdirde de çıkış yolu da bulamazsınız. Çünkü siz muhtaç olduğunuzu alenen dünyaya ilan ediyorsunuz. Dünya da bunu görüyor. Allah yardımcımız olsu. Bu sıkıntılardan kurtulmanın yolu bu anlayışı değiştirmektir. Sen bir insana bugün küfredecek, yarın kucaklayacaksın, baştan yapma o küfrü, böyle devlet adamlığı olur mu? Uluslar arası sahada insanlar birbirlerini bu kadar ağır itham eder mi? Tavır böyle olmaz” dedi.  

AYNI MANZARA İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Süleyman Demirel’in “ Boş tencere hükümet düşürür” sözüne atıfta bulunan Karamollaoğlu, “Demirel’in buna benzer enteresan sözleri vardır.  Boş tencere hükümet düşürür, yani ekonomik yönden siz insanları açlığa mahkum ederseniz, ona sebep olan hükümetler ayakta kalamaz. Şimdi aynı manzara ile karşı karşıyayız. Böyle olur gibi gözüküyor” diye konuştu.  

BAKANLARA SEKRETER DEMENİN TAM YERİ

“Türkiye bugün öyle bir hale geldi ki; Cumhurbaşkanlığı sistemi yerleşti. Tek başına bütün kararları Cumhurbaşkanı alıyor. Ortada hükümet yok. Amerika’da bir usul ya da tabir vardır. Cumhurbaşkanının farklı konulardaki sekretarya hizmetini gören kişiler vardır. Bizde de sekreter demenin tam yeri. Çünkü bakanlar bakan değil. Kararı kendisi almıyor. Cumhurbaşkanının kararlarına uymadığı zaman, sen gittin başkası geldi. O kadar basit. Amerika’da öyle değil. Bir bakan ıskat edildiği zaman bile meclis tarafından onaylanması gerekir. Fransa da buna benzer. Başkanlık sistemi şuanda fiilen yürür hale geldiği için, bizim başkanlık sistemini değiştirmeye karar vermemiz halinde ve seçimlerde başarılı olmamız halinde bile belli bir süre Türkiye, başkanlık sistemiyle yönetilecek. Bir kişi seçim karar kılındı, tüm yetki onda. Şunu diye bilir; “Arkadaşlar sağolun, bana gösterdiğiniz güvenden dolayı size teşekkür ediyorum. Önümüzde 5 sene var. Sağlam bir sistem değişikliği yapalım” diyebilir ve 5 sene sonra bu işi yapabilir. O halde bizim şimdiden Türkiye’nin nasıl yönetileceğini, kararların nasıl alınabilineceğini usul itibari ile belirlememize ve bazı konularda da ittifak ettiğimiz hususları kamuoyuna deklare etmemize ihtiyaç var. Bu konularda komisyonlar oluşturduk”

FINDIK FİYATI 5 DOLAR OLMALI
Fındığa gelince hiç bir siyasi parti bizim bu konuda ki düşüncelerimizi telafuz edemedi. Erbakan hoca Başbakan olduğunda fındık o zaman da konuşuluyordu. Bana fındık alıp, satanlar haber göndermişti. “Aman hoca bir hataya düşmesin. Burada yanlışlıkla, 2,5 dolar,3 dolar bahsediliyor. Öyle bir rakam verilirse mahvoluruz. Fındığı da satamayız” Erbakan hoca o zaman büyük zam yaptı. Neredeyse yüzde 250’ye veren zam. Fındık üreticisi şimdiye kadar öyle bir zam görmemişti. 
Fındık özel bir ürün. Bütün dünyada çikolata üreticileri fındığa muhtaç. Dünyanın hem miktar, hemde kalite olarak fiyat verilecek fındık Karadeniz bölgesinde. Mübala etmiyoruz. Dense bugün 5 dolar biz üreticiye fiyat vereceğiz. Ne eder? 100 lira, emin olan Çikolatacılar o pazarda alır, 250’ye kendi pazarlar. Fındık ihracatında gerileme olmaz. 
Dünyada tek olacağız yıllık gelirimiz 2,5 milyar doları geçmeyecek. Neden bu 12,5 milyar dolar olmasın. Emin olun olur. Ama siz bu fiyatı çikolata üreticilerinin temsilcilerine belirletirseniz o rakam çıkmaz. Onun için Fiskobirlik devre dışı bırakıldı. Fiskobirlik devre dışı oldu, öbür taraftan geldi çikolata üreticileri. Onlarda gitti kendi tesislerini kurdu. Fındık 5 doların altında gitmemeli. 5 dolar üreticiye verilecek fiyat olmalı. Bize muhtaçlar. Fındığın yerine başka bir şey kullanacağım, diyemezler''

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği