Rize’deki sel felaketinin gönüllü kahramanları; ANDA

Rize’deki sel felaketinin gönüllü kahramanları; ANDA

Rize’de 6 kişinin hayatını kaybettiği 2 kişinin kaybolduğu sel felaketinde ANDA Kardeşe Vefa Derneği’nin gönüllü kahramanları gece gündüz arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

20 Temmuz 2021 - 09:41

Sel felaketinin yaşandığı Merkeze bağlı Muradiye Beldesi'nde ve Güneysu ilçesi Ballıdere köyüne giden ANDA ekipleri,  heyelan sonucu çöken evlerde enkaz altında kalanların çıkartılmasında AFAD ve AKUT ekipleri ile birlikte çalıştı ve 4 kişinin de hayatını kurtardı. Bölgede kayıp olan 2 kişiyi bulmak için Güneysu ve Salarha derelerinde yaklaşık 15 kilometrelik güzergâhta aramalar sürüyor.

Göktürkçe’de “birlikte ant içmiş kardeş” manasına gelen ANDA’nın Trabzon Şube Başkanı Yunus Ersoy, derneğin Trabzon şubesinin 2 ay önce kurulduğunu buna rağmen Rize’deki sel felaketine kısa sürede organize şekilde müdahale etmeyi başardıklarını söyledi.  Trabzon, Ordu, Diyarbakır ve Ankara’daki gönüllü dernek üyelerinden oluşan yaklaşık 60 kişilik bir ekiple sel bölgesine müdahale ettiklerini ifade eden Ersoy, Rize’deki çalışmaları şöyle anlattı; “Sel felaketinin alarmını alınca hemen organize olduk ve bölgeye gittik. Dağların eteklerinden gelen heyelan evlerin üzerine çökmüştü. Cesetlerin olduğu 2 ev vardı.  AKUT’la beraber çalıştık ve 4 cesedi çıkardık. Ölenlerin çoğu yaşlı ve engelli kişilerdi. 4 kişinin de hayatını kurtarmayı başardık. İnanılmaz anlar yaşadık. Halen 2 kayıp var. Santim santim bina enkazlarını kaldırarak arama yapıldı ancak 2 cesedin de dereye gitme ihtimali üzerinde duruldu. Çalışmalar an itibariyle devam ediliyor. Dalgıç ekibimiz arama kurtarma çalışmalarına destek veriyor” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon’da MHP İl Başkanı Bekri Sıtkı Tarım görevi bırakıyor
Trabzon’da MHP İl Başkanı Bekri Sıtkı Tarım görevi...
Fındıklı Belediyesi’nin yaptığı tuvalete yıkım kararı
Fındıklı Belediyesi’nin yaptığı tuvalete yıkım kararı