Rize’de dereye düşen Ummanlı turist 4 gündür aranıyor

Rize'de dereye düşen Ummanlı turist 4 gündür aranıyor

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde fotoğraf çektirirken ayağı kayarak dereye düşen ve bir daha kendisinden haber alınamayan Ummanlı turisti arama çalışmalarına üçüncü gününde de devam ediyor.

07 Haziran 2022 - 13:54

Rize'nin Çamlıhemşim ilçesine bağlı Ayder Yaylası Galer Düzü mevkiinde üç gün önce fotoğraf çektirirken durduğu kayanın üzerinde dengesini kaybederek dereye düşen 49 yaşındaki Al Rawahi Favvzi Faız Zaid isimli turisti arama çalışmaları devam ediyor.

22 kilometrelik mesafedeki dere yatağında arama yapılıyor

Jandarma Arama Kurtarma (JAK), AFAD, AKUT, deniz polisi ve sağlık ekiplerinden oluşan toplamda 50 kişilik ekip, Galer Düzü ile Ayder Yalası arasındaki 4 kilometre başta olmak üzere Çamlıhemşin ilçe merkezine kadar yaklaşık 22 kilometrelik mesafedeki dere yatağında arama çalışmalarını sürdürdü.

Öte yandan Zaid’in Ummanlı arkadaşları da arama çalışmalarını yakından takip etti.

"Vadilerimiz hırçın, insanlarımızın turistlerimizin uyarılara dikkat etmesi gerek"

İHA'nın haberine göre, bölgeye gelen turistlerin uyarı levhalarına ve bölge halkının uyarılarına dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Rize Valisi Kemal Çeber “Umman Sultanlığı’na bağlı bir vatandaşımızın yaptığı bir yanlışın sonucunda dereye düşmesi bizi üzdü. Bu mevsimler derelerin en coşkulu zamanlarıdır. Vadilerimiz de çok hırçın vadilerdir. İnsanların, turistlerin yol boyunca asılı uyarı işaretlerine, uyarı levhalarına özellikle yöre insanı ve rehberlerinin uyarılarına çok dikkat etmesi gerekiyor. Buraların güzelliği, buraların vahşiliği, doğallığıdır. Dolayısıyla doğanın ve coğrafyanın buranın fiziki şartlarına uygun tedbir ile hareket etmemiz lazım. Tüm misafirlerimize kendilerine yönelik yaptığımız uyarılara çok dikkat ederek hareket etmelerini rica ediyorum. Biz özellikle fotoğraf çekilmek, video çekilmek, selfie çekilmek için risklerin biraz zorlandığını gözlüyoruz ve böyle üzücü olaylara bunlar neden oluyor” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği