Prof. Dr. Şehvar Beşiroğlu ismi İTÜ’de yaşayacak

Prof. Dr. Şehvar Beşiroğlu ismi İTÜ'de yaşayacak

Prof. Ş. Şehvar BEŞİROĞLU Arşiv ve Koleksiyonu, İTÜ TMDK’da Hayat Bulacak

15 Kasım 2018 - 00:20 - Güncelleme: 15 Kasım 2018 - 01:12

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı;merhume öğretim üyesi Prof. Ş. Şehvar Beşiroğlu’nun arşiv ve koleksiyonu, İTÜ TMDK Kütüphanesi’nde yaşatılacak.

 

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve İTÜ MİAM Müdürü merhume Prof. Ş. Şehvar Beşiroğlu’nun arşiv ve koleksiyonu sanatseverlerle buluşuyor. 26 Mayıs 2017 tarihinde aramızdan ayrılan Prof. Beşiroğlu’nun ablası Avukat Beyza Koral, Beşiroğlu’na ait yüzlerce kitap, defter, el yazması nota, çalgı, CD ve DVD arşivinden oluşan koleksiyonu İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Prof. Ercümend Berker ve Prof. Ş. Şehvar Beşiroğlu Kütüphane, Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’ne bağışladı. Bu bağışın kataloglanması sırasında kütüphane mimari ve içyapısı itibarıyla önemli bir yenilenme süreci geçirdi. 20 Kasım 2018 günü saat 14.30’da yapılacak tören ile yenilenmiş kütüphanede Prof. Ş. Şehvar Beşiroğlu’na ait arşiv ve koleksiyonun açılışı gerçekleştirilecek. Etkinlikte Beşiroğlu’nun öğrencileri Tarihsel Müzikoloji ve Müzik Tarihi derslerinde en çok dinlettiği ve sevdiği eserlerden kısa bir dinleti sunacak.

Tüm sanatseverler davetlidir.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve yazı

Prof.Dr. Şefika Şehvar Beşiroğlu Kimdir ?

Trabzonlu olan Prof.Dr.Şehvar Beşiroğlu ;2 Ekim 1965 yılında İstanbul'da doğdu. 1986 yılında Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, Çalgı Bölümü'nde tamamladı. 1988 yılında aynı üniversitede, Türk Sanat Müziği alanında Yüksek Lisansını tamamlayan Beşiroğlu, 1994 yılında aynı alanda sanatta yeterliliğini [1] tamamladı. Doktora sonrası çalışmalarını 1999 yılında, Amerika'daki Harvard Üniversitesi'nde tamamlayan Beşiroğlu 2005 yılında profesör unvanını almıştır.

 İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Müziği Devlet Konservatuvarı'nda müdür yardımcılığı, Müzikoloji bölüm başkanlığı, MİAM (Müzik İleri Araştırmalar Merkezi) yönetim kurulu üyeliği ile "Müzikoloji ve Müzik Teorisi doktora programı" koordinatörlüğü görevlerinde bulunan Beşiroğlu ,Kantemir Topluluğu adında bir müzik grubunun da üyesiydi.

Prof.Dr.Ş.Şehvar Beşiroğlu 26 Mayıs 2017 'de genç yaşta hayata veda etti. 

 

ŞAHVAROĞLU SON RÖPORTAJINI KUZEYEKSPRES'E VERMİŞTİ

Yaklaşık 8 ay önce Trabzon'a konser için gelen Şahvaroğlu, burada Kuzey Ekspres Gazetesi'nden Elif Çavuş'a konuşmuş ve Karadeniz müziği hakkında bilgiler vermişti.

Trabzonlu Profesör hayatını kaybetti

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonlu Sağlık Çalışanları Biraraya Geldi
Trabzonlu Sağlık Çalışanları Biraraya Geldi
Mansur Yavaş: Neler yaptıklarını yakında açıklayacağım
Mansur Yavaş: Neler yaptıklarını yakında açıklayacağım