Pandemi sürecinde Trabzon esnafı yeterince destek alıyor mu?

Pandemi sürecinde Trabzon esnafı yeterince destek alıyor mu?

Alınan ilk kararda Koronavirüs nedeniyle kapanan iş yerlerinin su faturaları yüzde 50 indirimle alınacak.

11 Aralık 2020 - 15:31

Alınan ilk kararda Koronavirüs nedeniyle kapanan iş yerlerinin su faturaları yüzde 50 indirimle alınacak. 2. kararda ise Belediyenin Kiracılarından kapalı oldukları dönemlere ait kira bedellerinin alınmamasına karar verildi.  Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı toplantıları bugün ki bileşimle devam etti. Aralık ayının son toplantısına Belediye 2. Başkan Vekili Ortahisar Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Karaoğlu, yönetti.  Melcis Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen 2, İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen 5 maddeyi görüşerek karara bağladı. 

Gündem dışı olarak meclise gelen, Trabzon'da Pandemi nedeniyle kapanan iş yerlerinde yüzde 50 su faturaları indirime gidilmesi ise oy birliği ile kabul edildi.  Meclis Başkan Vekili Karaoğlu, "Pandemi tedbirleri kapsamında kapanan iş yerlerinde çalışanların mağdur olmaması nedeniyle TİSKİ ile yaptığımız çalışma netcisenide yüzde 50 fatura indirimiine gitmeye karar verdik" dedi.  Mecliste yine pandemi dolayasıyla kapanan Belediyenin Kiracısı işletmelerle ilgili 20. 11. 2021 tarihinden itibaren, 31.12.2020 tarihine kadar kapalı oldukları dönemlere ait kira bedellerinin tahakkuk ettirilmemesi, kira sözleşmelerinin uzatılması, kirasını ödeyenlerden alacaklarına mahsup edilmesine karar verildi. Ayrıca belediyenin geçen dönem kiracısı olduğu ve Haziran ayını kapsacak şekilde kira gelirlerinin alınmaması kararıyla ilgili yeni düzenlemeye de gidildi. Buna göre düğün salonları ve halısahalar belirlenen süreden daha geç açtıkları için belediyenin kiracısı olan düğün salonları ve halısahalardan geç açtıkları süre kadar mahsup edilen kiranın alınmamasına karar verildi.  CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin ise, belediyenin yardımlarının sadece kira almama ile sınırlı kalmaması gerektiğine dikkat çekerek, kapanan iş yerlerine belli bir miktar can suyu niteliğinde yardım yapılması gerektiğini ifade etti. 

Şahin, "Sadece kapanan esnaflar değil. Ortahisar'da 750 tane, Akçaabat'ta 500 tane servis esnafı var. Onlarda kepenk kapatmış. Bunlara çözüm bulmak zorundayız.  Gerekirse Büyükşehir Belediyesi 1 yıl asfalt yapmayacak, 1 yıl yol yapmayacak. Olağanüstü salgın var. Doğru ancak bunlara da yardım yapmamız lazım" dedi. 

Karaoğlu, ise, "Pandemi süreci başladığı tarihten itibaren biz belediye olarak çeşitli konulardan vatandaşın mağdur olmaması adına bir çok adım attık. Yeterli mi o tartışılır. Gıda yardımları, kiralarla alakalı belediyemize ait olan iş yerlerinden kira alınmaması konusunda desteklerimiz oldu. Ben teklifinizi değerlendirelim. Bununla alakalı önümüzdeki günlerde adım atarız" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Abdullah Avcı ikna edemedi Egemen Korkmaz Trabzonspor’dan ayrıldı
Abdullah Avcı ikna edemedi Egemen Korkmaz Trabzonspor’dan...
Erdoğan asgari ücret için 'müjdeli haberi vereceğiz' dedi
Erdoğan asgari ücret için 'müjdeli haberi vereceğiz' dedi