Ölüdeniz ve Uzungöl’ün “tabiat parkı” statüleri iptal...

Ölüdeniz ve Uzungöl’ün “tabiat parkı” statüleri iptal ediliyor

AKP Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş başkanlığında toplanan TBMM Çevre Komisyonu, Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’nın görüşmelerine başladı

11 Kasım 2017 - 21:50

AKP Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş başkanlığında toplanan TBMM Çevre Komisyonu, Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’nın görüşmelerine başladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca hazırlanan tasarı, Türkiye’nin korunan alanlarıyla ilgili yönetsel yetkiyi tek elde toplamayı öngörürken, milli parklarla ilgili kanun da yürürlükten kaldıracak. Özel Çevre Koruma Bölgelerinin sınırlarında bulunan milli park, tabiat parkı ve tabiat anıtları ise iptal edilecek. Tasarıyla ilgili bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İlan edilmiş korunan alanlarının sınırlarının bu tasarı hükümlerine göre değiştirilebileceği, kısmen veya tamamen farklı koruma kategorisi kapsamına alınabileceği veya ilan edilmiş koruma kararının kaldırılabileceğine yönelik düzenleme getirildiğini söyledi.

BAKAN EROĞLU TASARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012 yılından bu yana TBMM’de bekletilen Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı’nın görüşmelerine başlandı. TBMM Çevre Komisyonu’nda görüşülen tasarı hakkında komisyon üyelerine bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, tasarının korunan alanlarla ilgili mevzuattaki boşlukların giderilmesi ve aynı sahada birden fazla koruma kategorisinin çakışmasından kaynaklanan yetki karmaşasını gidereceğini dile getirdi.

'KORUNAN ALANLARDAKİ ÇAKIŞMALAR ÖNLENECEK'

Tasarıyla, tabiatı koruma sisteminin uluslararası sistemle uyumlaştırılacağını söyleyen Bakan Eroğlu, "Korunan alanların tespit ve ilan süreçlerinin alanı yöneten kurum tarafından yürütülmesi sağlanmaktadır. Aynı alanda en uygun koruma kategorisi belirlenerek çakışmalar önlenmektedir" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gökyüzünün süper yatı! Fiyatı dudak uçuklattı
Gökyüzünün süper yatı! Fiyatı dudak uçuklattı
Sonunda bu da oldu! Simitçiler yarım satıyor
Sonunda bu da oldu! Simitçiler yarım satıyor