• Reklam
O yasa geçerse Anayasa mahkemesine gidilecek

O yasa geçerse Anayasa mahkemesine gidilecek

Trabzon Baro Başkanı Sibel Suiçmez ve Trabzon Barosu avukatları çoklu baro sistemi ve nispi seçimi içeren yasa tasarısına karşı mücadelesini sürdürüyor.

08 Temmuz 2020 - 12:44

Trabzon Baro Başkanı Sibel Suiçmez ve Trabzon Barosu avukatları çoklu baro sistemi ve nispi seçimi içeren yasa tasarısına karşı mücadelesini sürdürüyor. Bugün, bir basın toplantısı düzenleyen Baro Başkanı Sibel Suiçmez, "Türkiye Barolar Birliği'nin dizaynıyla ilgili çalışma yapılıyor. Bir zıtlaşma yaratılmak isteniyor. Ama öyle değil biz diyaloğa açığız. Çünkü yüzde yüz yanlış olan bir yasayı görüşüyoruz. Biz baro başkanları olarak mecliste toplanacağız, yine yol haritasını belirleyeceğiz. Anayasa mahkemesine gidilecektir. Bu geçse de gerçekten ne avukatlara faydası olan, ne ülkeye yararı olan bir yasa. Hukuken hiç bir meşruiyeti olmaz. Bu her zaman tartışmaya açık olan bir yasa olarak tarihe geçecek. Gerçekten Türk hukuk tarihi için kara bir leke olacak ve biz de Trabzon Barosu olarak böyle bir yasanın yapılmaması için verdiğimiz mücadele ile tarihe bir not düşmüş olacağız." dedi.

AVUKATLAR KUTUPLAŞACAK 

Suiçmez, sözlerine şu şekilde devam etti:  “Perşembe günü geleceği söylenen teklif bu sabah getirileceğini ve bu akşam Genel Kurulda görüşüleceğini öğrendik.  Bende Ankara’da yapılacak bu görüşmelere katılabilmek için gideceğim. 80 Baro aşkınımızın tümü Çoklu Baroya karşıdır. Çoklu baro getirildikten sonra Avukatlık Yasasında bazı maddelerde yapılacak değişikliklerin, tartışmaya değerecek hiç bir yanı yoktur. O nedenle bugün ki toplantının amacı, 80 Baromuzun kırmızı çizgisi olan kabul edilemeyecek bulduğumuz ‘Çoklu Baro’ düzenlemesinin adalete hiç bir katkı sağlamayacağını, ancak ülkemizin bölünmez bütünlüğünü ortadan kaldıracak sürece çok önemli katkı vereceğini belirtmek istiyorum. Çoklu Baro, Türkiye’de hiç bir noktada adalet hizmetlerinde çözüm sağlamayacaktır. Ama çözülme sağlayacağı çok açık ve net ortadadır. Çoklu baroyla birlikte avukatlar arasında bölüşmeler başlayacaktır. Avukatlar Kutuplaşacak, şimdilik numara veriliyor. 1 Nolu Baro, 2 Nolu Baro. Biz çok iyi biliyoruz ki bu barolar numaralanmaktan çıkacak, etnik, dinsel, siyasal, simgelerle adlarla barolar kurulacak. 

 TRABZON MİLLETVEKİLLERİNE SESLENDİ

 Çoklu Baro sisteminin geri çekilmesini istediklerini belirten Suiçmez, ““Çoklu baro hiç bir şekilde fayda getirmeyecektir, bağımsız savunmayı ortadan kaldıracağı ve yargıyı tamamen iktidarın gücüne bağlı tutacağı için buna açıkça Trabzon Barosu ve 80 Baro, karşıdır. Bu nedenle tekrar iktidara ve sayın Cumhurbaşkanına buradan son çağrı olarak belirtmek istiyoruz. Çoklu baroyu düzenlemesini geriye çekin. Bu adalet sistemimize ve ülkemize hiç bir fayda sağlamayacaktır. Tekrar tekrar çağrımızı yapıyoruz. Hiç bir şey geç değildir. Meclis Genel Kurulundan, bu yasa teklifi bir an önce geri çekilmeli. Toplumsal barışın sağlanmasına katkı sağlanmalıdır. Bunu yapacak olan da iktidar mensupları ve sayın Cumhurbaşkanı.. Biz buradan ilimiz milletvekillerine devamında tüm Milletvekillerine sesleniyoruz” dedi. 

SALİH CORA İLE GÖRÜŞTÜ MÜ?

 Trabzon Milletvekili Av. Salih Cora ile konuyu görüşüp görüşmedikleri sorulan Suiçmez, “Çok acele davranıyorlar. Nedense bu hafta sonuna kadar çıkarılmak isteniyor. Perşembe geleceği söyendi ama maalesef bu sabah geldi. Acelecilik var. Ekim’de tüm barolarda seçim var. Yasanın tümüne baktığımızda Türkiye Barolar Birliğinin dizaynı olduğunu, o yönde çalışma yapıldığını çok net görebiliyoruz. Onunla ilgili olduğunu düşünüyoruz. Sanki bir zıtlaşma gibi yansıtılıyor ama biz diyaloğa halen hazırız. Yüzde yüz yanlış olan yanlışı görüşmeye başlayacağız. Baro Başkanları olarak Ankara’da toplanacağız. Ama görünen o ki büyük ihtimalle Meclisten geçecek. Anayasa Mahkemesine gidilecek. Anayasa Mahkemesi görüşmeleri sırasında eylemde bulunabiliriz diye düşünüyorum.  Salih beyle Anayasa Komisyonunda geçtikten sonra orada bekliyorken geldi. Diğer baro başkanları ile görüşme yaptık. Bence ona sorun.. Uyarıyoruz. Yarın öbürgün  Çıkaralım yanlış olduğu noktada geri döneriz. Bunun bize neye mal olduğunu 2014’de YSK seçimlerinde gördük. Hala deneme yanılma, tepki ortaya çıkan vahim durum. Tekrar geriye dönmek. İnşallah kimse daha sonra aldandım, aldatıldım demez. Şimdiden biz uyarıyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TIP Fakültesi'nde toplanacaklar...  Sendika başkanlarına
TIP Fakültesi'nde toplanacaklar... Sendika başkanlarına "döner...
Berat Albayrak geri dönüyor iddiası! İşte Albayrak için düşünülen yeni plan
Berat Albayrak geri dönüyor iddiası! İşte Albayrak için...