O bir piyano sihirbazı!

O bir piyano sihirbazı!

O bir piyano sihirbazı! Ünlü piyano sanatçısı Emre Yavuz ve KTÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim görevlisi Emrah Ergene, habercuk'tan Elvan Hayali Demirci'ye konuştu.

26 Nisan 2016 - 14:18 - Güncelleme: 28 Nisan 2016 - 22:32

Röportaj: Elvan Hayali Demirci

Biraz spor, biraz siyaset derken kültür sanatı boş geçmeyelim dedik. Trabzon'da güzel şeyler oluyor. Bizlerde bu güzelliklerin detaylarını okurlarımızla paylaşmak istiyoruz.

Röportaj konuklarımız; Trabzon’ a K.T.Ü Devlet Konservatuarı'nın düzenlediği etkinlik sebebiyle gelen Piyanist Emre Yavuz ve organizasyonda emeği geçen, K.T.Ü Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Emrah Ergene...Yoğun programları ve provaları arasında Habercuk.com ve Performans Radyo konuğu olan Sayın Yavuz ve Ergene ,konser öncesi sorularımızı içtenlikle cevapladıktan sonra, Trabzonlular  müzikalitesi yüksek bir Piyano Resitaliyle buluştular. Günümüzün genç yetenekleri arasında bulunan Sayın Yavuz’a ve etkinlikte emeği geçen Sayın Ergene’ye teşekkürlerimizi sunarak söyleşimizi siz okurlarımızla paylaşıyoruz.

Elvan Hayali Demirci: Öncelikle 1990 İzmir doğumlu olduğunuzu ve kısa zamanda aldığınız ödüllerle birlikte büyüdüğünüzü biyografinizden öğrendik. Emre Yavuz olarak adınızdan bahsedilmeye başlandığı günden itibaren sizi, sizden dinleyerek tanıyabilir miyiz?

Emre Yavuz: Tabii… Bahsettiğiniz üzere İzmir ‘de doğdum . Ciddi piyano eğitimimi Hacettepe Üniversitesinde Kamuran Gündemir ile başlayarak aldım. Daha sonraları eğitimime yurtdışında devam ettim. 1 yıl kadar Berlin’de eğitim aldıktan sonra lise , için Bilkent’e geri döndüm. Orda Fazıl Say ve Sanem Berkalp’le çalıştım. Liseden sonra Viyana’ya gittim . O Süreden beri Hannover ve Tel Aviv’de okudum. Viyana’da yaşıyorum ve halen okullu hayatım devam ediyor. Şu an ikinci mastırımı yapıyorum,yakında üçüncüye başlayacağım. Sıkılana kadar devam edeceğim sanırım.

Elvan : Sıkılana kadar demişken, küçük yaştan itibaren başarılarınızla büyüyen bir gençsiniz. Zaman zaman sıkılıp bunaldığınız ve üzerinizde yaşınızdan büyük sorumluluk hissettiğiniz oldu mu?

Emre : Hiçbir zaman durumdan şikayetçi olduğumu hatırlamıyorum. Başkalarının beklentileri doğrultusunda değil kendi isteğimle severek çok çalıştım. Sanırım Kendi isteğimle olunca, sıkılma bunalma yaşamadım. Zor olduğu zamanlar olmuştur elbette ama ne yapsanız mutlaka bir zorluğu olacaktır diye düşünerek devam ettim. Üzerimde baskı değil çok destek hissettim öncelikle ailemden ve kendimden beklentilerim oldu her zaman.

Elvan : Ailenizden destek gördüğünüzü belirtmişken yeteneğinizi ilk keşfeden kişi aileden mi oldu?

Emre : Evet… İlk ablam fark etti müzik yeteneğimi çünkü o konservatuar eğitimine yeni başlamıştı o dönem. Bir müzik kulağım olduğunu fark edip annemi babamı ders almam için yönlendiren ablam oldu. Sonrasında Fazıl Say İzmir ‘e gelmişti, ona geldiği programda ufak bir şeyler çalmıştım. O da beni Ankara’ya kendi hocasına yönlendirdi. Kamuran hocayla çalışmaya başlamam böyle gelişti.

Elvan : Etkileşim noktasında Fazıl Say örnek aldığım kişi diyebilir misiniz?

Emre: Örnek olarak bilmiyorum örnek aldım denilebilir mi fakat önemli bir rol oynadığı kesindir.

Elvan : Kendinize özgü bir çalış stiliniz var mı ?

Emre: Var herhalde… Evet

Elvan : Size göre bu tarz ve nasıl oluşuyor ?

Emre : Bir kere ben, her zaman çok çalışan bir insan oldum. Çalıştığım ve çaldığım eserlerin üzerine çok düşünüyorum. Başkalarından dinlediğim yorumlarda genellikle buna yönelik oluyor. Ve çaldığım eserle  duygusal bir bağ kurduğum söylenebilir . Hatta o duygusal bağı kurmadan fazlaca görev gibi hissediyorum ve altından kalkılmayacak gibi geliyor. Çaldığın bir parçanın sizde bir hikayesi bir duygusu olması lazım bana göre. Böyle düşününce konserlerimde de baştan sona bir atmosfer olduğunu hissediyorum.

Elvan : Günde kaç saat çalışıyorsunuz ?

Emre: Düzenli saatlerim yok öyle bir formülüm de yok.Programlı bir insanım hatta fazlaca da denilebilir. Bir çok etkene göre belirliyorum çalışmalarımı. Yakında çalacağım konserin süresine , o konser öncesi sonrası ne olduğuna bağlı çalışma saatlerim.

Elvan : Fazlaca programlıyım deyince burcunuzu da merak ettik.

Emre : Aslan burcuyum.

Elvan : Bekliyordum Aslan ya da Akrep demenizi. Şaşırmadım… Viyana’da yaşadığınızı söylediniz .Ailece mi orada yaşıyorsunuz?

Emre : Hayır ailem İzmir ‘de ve eğitim harici tatillerimde ben de genelde ailemin yanındayım.

Elvan : Bir çok orkestralarda görev aldığınızı öğrendik. Türkiye’de Filarmoni ve Caz orkestralarına bakış yırt dışına kıyasla nasıl size göre ?

Emre : Orkestralar yurt dışına kıyasla ,yeterince desteklenmiyor Türkiye’de. Desteklenmeden de gittikçe zorlaşan bir emek sarf ediliyor. Türkiye gibi bir yerde orkestralar ve solistler için kolay değil gelişmek . Ama her şeye rağmen üzerimize düşen görevi zorlukları aşarak yapmak zorundayız.

Elvan : Türkiye’de sizden önceki dönemlerde ‘’Harika Çocuk ‘’Yasası vardı mesela sizler gibi yetenekli çocukları destekleyen, belki de halen imkan bulamayan bir çok yeteneği böyle bir desteğe ihtiyacı vardır ?

Emre : Evet… 2003 de sona erdi o yasa. Aslında çok da öyle değil . Mutlaka kolay değil yurtdışında eğitim almak. Herhangi bir standart Türk ailesi için dışarıda çocuk okumak kolay olmasa gerek. Buna rağmen ben bir yavaşlama olduğunu düşünmüyorum ama çok uğraşarak ve muhtemelen büyük zorluklara göğüs gererek bir şekilde başarıyor Türk insanı.

Elvan : Hep merak etmişimdir sizler gibi yetenekli Türk gençlerinin neden kendi ülkelerinden çok yurtdışında konserler verdiğini ?

Emre: Çok basit bir mantığı var aslında. Yurtdışında daha fazla yer var orkestraları olan. Dolayısıyla daha fazla organizasyon ve festivaller var. Konser  salonları var . Daha fazla ödenek var. İster istemez Türkiye ‘de olanaklar doğrultusunda her an konser vermek mümkün olmuyor.

Elvan : Belli bir noktadan sonra yeteneği kazanca dönüştürme ihtiyacı doğunca ,nasıl ilerliyor kazanç kısmınız?

Emre: İyi kazanıyoruz denilemez . Dünyanın herhangi bir yerinde sadece müzik yaparak ciddi paralar kazanmak oldukça zor ki ben hala eğitimime devam ettiğim için henüz kazanç kısmına geçtim sayılmaz. Üç okulda birden okuyorum hem zamanımı hem kazancımı fazlasıyla götürüyor benden. Umarım yediğimden daha fazla kazançlarımda olur …

Elvan : Aldığınız ödüllerden bahseder misiniz?

Emre: 2007 Chopin-Sonderpreis büyük ödülünü,2010 Chopin&Schumann birinciliği,sonrasında Tel Aviv’de Zubin Mehta’yla çalmak için bir yarışma da birincilik alıp onunla bir konser verdim. En son Türkiye’de Ankara’da Ulasal bir yarışmaya katıldım ve ödül aldım.

Elvan : Mesleğinize bakış açısını dünya ülkeleriyle kıyaslarsanız nasıl bir bakış açısındayız Türkiye’de?

Emre: Çok fazla bir fark olduğu söylenemez . İnsanlar saygı duymaya çalışıyor. Yurtdışında klasik müzik anlamında daha bilgili bir kitle olduğunu fark olarak görebilir ama Türkiye’de de oldukça güzsel bakış açısına sahibiz.

Elvan :  Solo Albüm yada beste çalışmalarınız var mı ?

Emre:  Cd formatında bir çalışmam yok .İnternet üzerinden solo performanslarımı izlenebilir ancak. Beste çalışmalarım daha küçük yaşlarda vardı . Ama şu an ona ekstra bir zaman ayırmıyorum. Yorumculuk çok fazla zamanımı alıyor .İsteyerek çok zamanımı aldığı için arta kalan zamanlarda yarım yamalak ilgilenmek istemiyorum beste çalışmalarıyla.

Elvan : En çok kendinizi bulduğunuz besteci yada eser var mıdır yorumladığınız?

Emre: Genellikle birçok programlarımda da yorumladığım Scarlette, Beethoven, Schubert, Chopin gibi tercih ettiğim program akışım oluyor. Severek icra ettiğim.

Elvan : Klasik müzik ağırlığına değinmek istiyorum biraz da . Konserlerinizde seyirci kitlesini hele ki sizin yaşlarda ki gençleri yakalayabilmek nasıl oluyor ?

Emre : İster istemez bir ağırlık oluyor .Ama genellikle insanların anlamaya ,zevk almaya çalışarak dinlediğini düşünüyorum. Yorumcu olarak sizde sahneden bunu hissedebiliyorsunuz Salonda ki sessizlikten. Bütün insanların benimle birlikte o sessizlikle melodiyi dinlediğini hissediyorum.

Elvan : Hazır Trabzon’da sizi bulmuşken sormazsam olmaz. Karadeniz müziğini nasıl buluyorsunuz ve ne tür müzikler dinlersiniz ?

Emre: Çalışmadığım yerlerden sordunuz aslında .Seviyorum Karadeniz müziğini ama hiç icra etmedim. Etmek isterim. Bir çok farklı müzik türü dinliyorum ruh halime göre..Bazen klasik müziği kafan kaldırmayacak boyutta oluyorum bazı dönemler klasik harici bir şey dinlemem. Bazen tam tersi aklınıza gelecek her tarzdan müzik dinliyorum. Spora gidiyorum orda başka bir tür ,plaja gidiyorum orda başka bir tür müzik dinlemek istiyorum. Sanırım mekan ve ruh halim belirliyor .

Elvan : Sahneden birlikte performans gösterdiğiniz insanlar oluyor mu ? Yok sa hep solo performanslarınız mı oluyor ?

Emre: Oluyor tabiî ki . Çoğunlukla solo ve orkestralarla çalıyorum ama oda müziği konserlerimiz olduğunda arkadaşlarımla performanslar sergiliyoruz. Mesela haftaya İzmir ‘de keman –piyano resitali yapacağız Tolga arkadaşımla. Üst üste yoğun bir programım var buradan dönüşte .

Elvan : Repertuarınızı kendiniz mi  hazırlarsınız ?

Emre: Genelde kendim hazırlarım ve geniş bir repertuarım vardır . Bu repertuarlardan programlar çıkarırım. Yapılacak konserlerde bu programları hazırlayıp öneriyoruz. Sonra organizasyonlarda bizim önerimiz doğrultusunda seçiyorlar ve birlikte belirliyoruz repertuarımızı.

Elvan : K.T.Ü Devlet Konservatuarı davetlisi olarak Trabzon’a geldiniz . Konservatuar çalışmalarını inceleme fırsatınız oldu mu ve nasıl buldunuz ? Ve repertuarınız buraya özel bir repertuar mı oldu?

Emre: Evet buraya özel hazırlanmış bir repertuarla karşınızda olacağım . Arasız 60 dakika kadar bir programımız olacak . Konservatuarı inceleme fırsatı biraz bulabildim.Ablamdan ve Tül hanımdan bilgi aldım konservatuarla ilgili. Ciddi  çalışmalar imza atmış K.T.Ü Devlet Konservuatuarı. Başarılı buldum ve devamını dilerim.

Elvan : Sizin  gibi olmak isteyen genç arkadaşlarına neler tavsiye edersiniz?

Emre:  Tüyo vermek aslında biraz kolaycılık gibi geliyor bana en büyük tavsiyem ben bir çok şeye emek vererek ve çalışarak ulaştım. Emeğin karşılığının alındığına inanan bir insanım. Çok çalışsınlar diyebilirim mutlaka emeklerinin karşılıklarını alacaklarını düşünüyorum.

Elvan:Yapmak istedikleriniz arasında  özel bir yere koyabileceğiniz bir proje veya hayaliniz  var mı ?

Emre : Yok şimdilik çünkü uzun süreli planlar yapmıyorum genelde . Zaten mutlu olduğum işi yapıyorum şu an ve tamamen işime konsantre olmakla geçiyor zamanım. Hayal kurmayı severim ve bir çok değişik yerde çalmayı hayal ederim zaman zaman ve isterim .Daha çalmadığım , çalmaktan haz alacağımı düşündüğüm eserler var onları çalmayı isterim ilerleyen zamanlarda.

Elvan : Müzik dışında ya da müziğin başka dalında çalışmalar düşünüyor musunuz?

Emre: Müziğin dışında düşündüğüm bir çalışma yok bana fazlasıyla yetiyor müzik.

Elvan : Sohbetimizin sonlarına yaklaşmışken Trabzon için düşüncelerini okuyucularımızla paylaşırmısınız ?

Emre : Çok sıkışık bir programla geldim  Trabzon’a dün gece . Ve ilk kez Karadeniz’e geliyorum.Keşke uzun soluklu görebilseydim Trabzon’u . Biraz kampüsü ve biraz dışını çok az görebildim. Herşeyin çok ferah ve düzgün göründüğü dikkatimi çekti. Havada şansımıza gayet güzel .Biraz daha kalıp fikir edinebileceğim başka bir Trabzon Konserim olur umarım.

Elvan : K.T.Ü Devlet Konservuarının düzenlediği ve Trabzonlularla sizi buluşturduğu konserinizde başarılar dileyerek Habercuk.com okuyucularına vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Ve elbette yine bekleriz …

 Emre : Ben de çok teşekkür ederim . Tekrar buluşmak dileğiyle sevgiler Trabzon…

KALİTELİ VE TİTİZLİKLE HAZIRLANAN ETKİNLİKLERİ ARTTIRMAYA YÖNELİK

Elvan : Öncelikle kendinizi tanıtıp, K.T.Ü Devlet Konservatuarının düzenlediği Emre Yavuz Piyano Resitali hakkında bizleri bilgilendirir misiniz ?

Emrah Ergene: K.T.Ü Devlet Konservatuarında araştırma görevlisiyim. K.T.Ü Devlet Konservatuarında 4. Yılım. Konserin hazırlık aşamasına gelince,uzun bir mail ve telefon trafiğinden sonra konser tarihini netleştirebildik. Emre Yavuz oldukça yoğun bir konser takvimi olan bir sanatçımız. Yurtiçi ve .Yurtdışında konserler veriyor. Kendi programımıza dahil edebilmek için boş zamanını yakalayabilmek hayli zor oldu bizim içinde. İyi bir tarihe denk getirdiğimizi düşünüyorum.

Elvan : Emre Yavuz tercihiniz nasıl oldu ?

Emrah : Bizde genelde şöyle gelişiyor. Bazı sanatçıları biz davet ediyoruz bazı sanatçılarımız K.T.Ü Devlet konservatuarı bünyesinde konser vermek için müracaat ediyor .Emre Yavuz özel bir yetenek biyografisinden de anladığımız üzere. Tercihimiz bu yönde oldu Trabzonlularla buluşmasını istedik.

Elvan : Trabzon dinleyicisini ,ve Türkiye de resitallere bakış açısını değerlendirir misiniz konservatuar araştırma görevlisi olarak.

Emrah: Türkiye ‘de eskiye nazaran resitallere ilgi giderek azalıyor .Senfonik yada oda müziği konserlerine göre kıyaslıyorum. İki ve ya tek müzisyeni dinliyor olmak müzikal bir backraund gerektiriyor. Türkiye bu konuda klasik müzik eğitimimiz daha az olduğundan daha alt seviyelerde.Ama bu sadece Türkiye için geçerli değil dünya da resitaller az seyircilerle buluşabiliyor.

Elvan : Neler yapmak lazım dinleyici potansiyelini arttırmak için .

Emrah : Konsere gelecek olan insanların eserler hakkında bilgi almaları konseri daha keyifli hale getirecektir. Müziği daha hissedebilir müzikal bir deneyim olacaktır onlar için de. Bir sonraki konserleri takip edeceklerdir diye düşünüyorum.Bir eğitimci olarak bunu tavsiye edebilirim.

Elvan : Bu tür etkinlikler çoğaldıkça aslında daha çok anlaşılabilir olmaz mı size göre? Ben mesela okul zamanlarımda bu tarz etkinliklere pek rastlayamıyordum.

Emrah: Kesinlikle katılıyorum. Ve konservatuar olarak bu konuda ciddi atılımlar yapmış olup yapmaya da devam ediyoruz .Kaliteli ve titizlikle hazırlanan etkinlikleri bu anlamda arttırmaya yönelik çalışmalarımız oluyor. Böyle baktığımız zaman sizin büyüdüğünüz zamana kıyasla daha fazla etkinlik olmasın bizler içinde güzel gelişmeler. Konservatuarın büyümesi ve diğer sanat kurumlarının  da konuya hassasiyet göstermesiyle ilerde daha da tanıdık gelecektir insanlara bu tür etkinlikler.

Elvan : K. T.Ü Devlet  Konservatuarı çalışmalarını fırsat buldukça takip etmeye çalışan bir insanım . Önümüz deki sezon Trabzon’da ne gibi etkinlikleri olacak konservatuarın?

Emrah: Öğretim elemanlarımızın hazırladığı etkinliklerimiz olacak, bu dönemin öne çıkacak olan etkinliklerinden biri de Türkiye'nin bilinen bestecilerinden Tuluğ Tırpan’ın film müziklerinden  oluşan bir konseri gerçekleşecek Trabzon’da. Daha detaylı bilgi ve takip için Trabzonlular konservatuarımız web sitesini takip edebilir sonrasında afiş çalışmalarıyla da duyurularımız devam edecektir.

Elvan : Teşekkür ediyoruz Habercuk.com okuyucularına verdiğiniz bilgiler için. Ve çalışmalarınızda başarılarınızın artarak devam etmesini dileriz.

Emrah :Ben çok teşekkür ederim hem davetiniz hem de sanata göstermiş olduğunuz hassasiyetiniz için .İyi çalışmalar dilerim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mekke'ye giriş yasaklandı
Mekke'ye giriş yasaklandı
Türkiye'nin fındık deposuna darde
Türkiye'nin fındık deposuna darde