Müzik arkeologları Türkiye keşfinde

Müzik arkeologları Türkiye keşfinde

“Je Dis Oui” albümünde Belkıs Özener’in “Aşkım Bahardı” şarkısına yer veren Pink Martini’den Lauderdale, “Genel olarak Türk Sanat Müziği’ne çok aşinayız. Kim bilir belki bir Türkçe şarkı daha seslendiririz” dedi.

25 Temmuz 2022 - 21:53 - Güncelleme: 25 Temmuz 2022 - 22:25

 

Kendilerini “Müzik arkeologları” olarak tanımlayan Amerikalı müzik grubu Pink Martini, dünyanın dört bir yanındaki tozlu raflar arasında kalan parçaları keşfetmeyi sürdürüyor. Politik tavrı olan, sivil toplum örgütlerinin yardım ve bilinçlendirme amaçlı organizasyonlarında sahneye çıkan bir orkestra olarak yola çıkan grup üyeleri müziğin ve sanatın birleştirici gücüne inandıklarını söylüyor. En son yayımladıkları “Je Dis Oui” isimli albümde “Aşkım Bahardı” şarkısına yer veren grup, 26 Temmuz Salı günü Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak. Konser öncesinde grubun kurucusu piyanist Thomas M. Lauderdale ile konuştuk.

Kariyerimizin başında müziğimizin ilk farkına varan ülkelerden biri Türkiye oldu. Hatta ilk yıllarımızda Türkiye’den konser teklifi aldığımızda biz bile şaşırmıştık. Her gelişimizde büyük bir ilgi ve sevgiyle karşılaşıyoruz. Artık kemik bir dinleyici kitlemiz var. Türkiye’deki dinleyicimizle sahnede şarkı söylerken bizlere eşlik eden samimi, dostane ve keyifli bir ilişkimiz var.

>> Hatta en son yayınladığınız stüdyo albümünüz “Je Dis Oui”de “Aşkım Bahardı” şarkısına yer vererek Türkiye ile bağınızı bir kez daha kanıtladınız. Neden özellikle bu parçayı tercih ettiniz?

"Je Dis Oui" Pink Martini’nin farklı dil ve kültürlerden yola çıkan müzikal yaklaşımına en uygun, kariyerimde yaptığımız en mutlu albümlerden biri. 15 şarkıyı 8 farklı dilde yorumladık. Albümde sadece China ve Storm değil albüme konuk ettiğimiz vokaller de yorumlarını kattı. Kathleen Saadat, Ari Shapiro, Rufus Wainwright, İkram Goldman ile çok daha zengin ve çeşitli bir müzikalite yakaladığımızı düşünüyorum. “Souvenir” filmi için yaptığımız Fransızca şarkılara da albüm de yer verdik. Yıllar içerisinde Pasion Turca’nın da önerdiği CD ve isimlerle Türkçe olarak birçok şarkıyı öğrenme şansımız oldu. Daha önce Aşkım Bahardı’yı zaten sahnede seslendiriyorduk. Albüm sürecinde de stüdyoda kaydetmek istedik. Şarkıyı Storm seslendirdi. Daha önce Belkıs Özener ile de sahnede düet yapmışlardı.

>> "Aşkım Bahardı"yı yorumlamak size ne hissettiriyor?

Dünyanın birçok yerinde verdiğimiz konserlerde eğer Türkiye’den dinleyicilerimiz varsa repertuvara aldığımız enerjisi yüksek ve grup olarak da çok sevdiğimiz bir şarkı. Yeşilçam şarkılarını çok seviyorum. Bana eski Hollywood film müziklerini hatırlatıyor. Aşkım Bahardı da pozitif ve mutlu bir şarkı bu yüzden Pink Martini’ye çok yakışıyor.

>> Türkiye’deki müzisyenlerden yorumlamak istediğiniz başka parçalar var mı?

Genel olarak Türk Sanat Müziği’ne çok aşinayız. Sevdiğimiz, dinlediğimiz birçok şarkıcı var. Daha önce "Katibim" de söylemiştik. Biz şarkıları araştırmaya her zaman devam ediyoruz. Kim bilir belki bir Türkçe şarkı daha seslendiririz.

TÜRKİYE’DE EVİMİZDE GİBİ HİSSEDİYORUZ

>> Türkiye’deki dinleyicilere yönelik izlenimleriniz neler?

Türkiye 20 yılı aşkın bir süredir geldiğimiz bir ülke. Türkiye evimizde hissettiğimiz ülkelerden biri, sadık bir dinleyici kitlemiz var. Türk müziğinin zengin ve çeşitlilik içeren yapısı bizler için her zaman yeni keşifler yapmaya imkân sağlıyor. Bu nedenle Türkiye’deki dinleyicilerin kulakları da farklı seslere çok açık ve müzikal beğenileri çok yüksek. Konserden ziyade artık sevdiklerimizle buluşmaya geliyor gibiyiz. Yıllardır bizimle birlikte yürüyen bir hayran kitlemiz var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği