MR ve tomografi tetkiklerine sınırlama getirildi

MR ve tomografi tetkiklerine sınırlama getirildi

Sağlık Bakanlığı mükerrer MR ve Tomografi çekimlerini önlemek için Teletıp ve Teleradyoloji Sisteminin uygulamada olduğunu belirterek, 2 Eylül 2019 tarihinden itibaren sistemde mükerrer sorgulaması yapılmayan tetkiklerin ücretinin ödenmeyeceğini açıkladı

30 Temmuz 2019 - 12:33

Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından Teletıp ve Teleradyoloji Sistemi Genelgesi 2019/16 yayımlandı.

 

MR ve tomografinin devlete maliyetinin 1.7 milyar liraya ulaşması üzerine MR ve tomografi tetkiklerine sınırlama getirildi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca imzasıyla yayımlanan yeni genelgeyle, artık acil durumlar hariç hastanın mevcut tetkikleri sorgulanmadan yeni tetkik istenemeyecek.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre, Geliştirilen yazılım ile hastaların tüm tetkikleri Teletıp sistemine aktarıldı. Hem hastaların hem de hekimlerin e-Nabız üzerinden bu tetkiklere erişimine olanak sağlandı. Tüm kamu, üniversite ve özel hastaneler de sisteme dahil edildi.

Sorgulama yapmadan istenen tetkikler için geri ödeme yapılmayacak. Böylece yurttaşların daha az radyasyona maruz kalması, zaman kaybının ve gereksiz maliyetin önüne geçilmesi hedefleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Dilipak için 81 ilde suç duyurusunda bulunacak
Dilipak için 81 ilde suç duyurusunda bulunacak
Trabzon'da koronavirüs vakaları uçtu! İşte korkutan rakamlar
Trabzon'da koronavirüs vakaları uçtu! İşte korkutan rakamlar