Milyonlarca karar kamuoyuna açıklandı

Milyonlarca karar kamuoyuna açıklandı

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, milyonlarca kararın kamuoyuna açıldığını açıkladı.

11 Ekim 2018 - 11:24

 

 

Yargıtay Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Türkiyedeki yargının sorunları vardır, yok değildir. Bu sorunların çözülmesi için de çalışılmaktadır. Gerek bakanlığımız, gerek de bizler çalışmaktayız. Türkiye'de yargının 5 ana kara deliği vardır.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 4. Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi, Yargıda Şeffaflık programı öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. İsmail Rüştü Cirit, basın toplantısında yargıda şeffaflık konusunun geniş çaplı ele alınacağını aktardı. Cirit, açıklamasının ardından gazetecilerin sorunlarını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Yargıda en çok sıkıntı olan noktalar nelerdir?" şeklindeki sorusu üzerine Cirit, şöyle konuştu:

Türkiyedeki yargının sorunları vardır, yok değildir. Bu sorunların çözülmesi için de çalışılmaktadır. Gerek bakanlığımız, gerek de bizler çalışmaktayız. Türkiyede yargının 5 ana kara deliği vardır. Birinci kara delik; artan iş yükümüz. Çok fazla iş yükümüz vardır. Mesela İstinaf Mahkemelerinin kurulmuş olmasına rağmen, Yargıtaya geçtiğimiz yıl gelen dava sayısı 300 bindir. Dünyada bizden sonra gelen yargıtay Fransız Yargıtayıdır. Fransız Yargıtayına yılda 27 bin dosya gelmektedir. Amerikan Yüksek Mahkemesine gelen dava dosyasından 80i ancak karara çıkarılmaktadır. Artan iş yükümüz en birinci problemimiz. İş yükü problemiyle ilgili alternatifli uyuşmazlık çözüm yöntemleri olan tahkim, arabuluculuk ve uzlaştırmayla çözebiliriz. İkinci olarak; sık sık yapılan mevzuat değişiklikleri hukukta bir belirsizlik meydana getirmektedir. Üçüncü olarak; hukuk eğitiminin yetersiz olması. 100'e yakın hukuk fakültesi lisans eğitimi veriyor. Buradan çıkan öğrencilerin temel eğitimdeki eksikliklerini, daha sonraki hukuk eğitimindeki eksiklikleriyle birlikte, iyi bir hukukçu yetiştirme noktasında Çok iyi hukuk fakültelerimiz olmasına rağmen, bunun gibi bir takım kara deliklerimiz var. Ama biz sorunları biliyoruz. Sorunları giderme yollarını da biliyoruz. Bunu ancak çok fazla çalışarak, daha çok çalışarak, yapısal bazı reformlar yaparak, bununla ilgili çalışmalarımız vardır, bunları yaparak çözebiliriz. Ne kadar çok hakim getirirseniz getirin, ne kadar çok mahkeme kurarsanız kurun artan iş yüküne bunlar çözüm olmayacaktır. Önemli olan işin gelişini engellemektir. Bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir.

KARARLAR RESMİ İNTERNET SİTESİNDE

Öte yandan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit Yargıtay kararlarının kamuoyuna açıldığını belirterek "Tüm kararlarımızı Yargıtay sitemize girdiğinde vatandaşlarımız görebilir. Şu ana kadar Yargıtay'daki 40 dairemizin aldığı 4 milyondan fazla karar Yargıtay'ın sitesine girildiğinde görülebilir." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Teşekkür etmek için bile izin almak zorunda; İstanbul'u nasıl yöneteceksin?
Teşekkür etmek için bile izin almak zorunda; İstanbul'u nasıl...
İYİ Parti Milletvekili Örs, Araklı için TBMM'ye önerge verecek
İYİ Parti Milletvekili Örs, Araklı için TBMM'ye önerge verecek