Meydan’ı bitirdin, Aşıklar’ı rahat bırak Başkan!

Meydan’ı bitirdin, Aşıklar’ı rahat bırak Başkan!

Meydan parkı düzenlemesiyle ağaçları kurutan ve Trabzon’un göbeğini ruhsuzlaştıran belediyenin şimdi de Fatih Parkı için düzenleme yapmak istemesi endişe yarattı. Yeni dönemde kesin olarak aday yapılmayacak başkanın bu acelesine anlam veremeyen vatandaşlar, düzenleme yeni belediye yönetimi tarafından yapılmalı, görüşünde...

27 Ağustos 2018 - 12:33

 

HABERCUK HABER MERKEZİ 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Meydan Parkı'nın üçüncü etabına en kısa zamanda başlayacağını bildirdi. Gümrükçüoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Fatih Parkı'nın yeniden yapılacağını belirterek, şehir merkezine bir meydan daha kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

 

15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Meydanı'nda 2009'dan sonra yaptıkları çalışmalarla alanı büyüttüklerini anımsatan Gümrükçüoğlu, şunları aktardı: "Birinci etap çalışmalarımızı 2011 yılında gerçekleştirdik. İkinci etabın yapımına başladık. Tarihi belediye binamız ve İskenderpaşa Camimizin eklentilerini yıkarak buraları restore ettik. Modern şadırvanlar yaptık, 750 kişilik ek mescit kazandırdık. Burada bebek emzirme odaları yaparak halkımızın hizmetine sunduk. Şimdi de Meydan Parkı üçüncü etabını Trabzonumuza kazandıracağız. Üçüncü etap Trabzon'un limana bakan seyir alanı olacak. Ayrıca burada da şehrimize otopark kazandırmış olacağız."

 

GİDERYAK BU PROJE NEDEN?
Bu açıklamanın ardından Meydan parkını katleden ve ağaçları kurutan yaşanmaz hale getiren belediyenin Aşıklar Parkı’na el atmasından endişe duydu.  Vatandaşlar, “Başkan bir dahaki dönemde yok. Giderayak Trabzon’un ciğerlerini de betonlaştıracak. Endişeliyiz” yorumunu yaptı. 


BETONA ENGEL OLUNMALI 
Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğretim Üyesi Dr. Coşkun Erüz, Âşıklar Parkı’nda Büyükşehir Belediyesince yapılacak çevre düzenlemesi projesi öncesi Trabzonluları uyardı. Kent sakinlerini keşke dememek için parklarına sahip çıkmaya davet eden Dr. Coşkun Erüz, Meydan Parkı’nın başına gelen yıkımın Âşıklar Parkı’nın başına da gelmemesi için harekete geçilmesini istedi. Büyükşehir’in hazırlayacağı proje ile doğal zemine, ağaç köklerine müdahale edilerek park içine beton döküp ve su geçirmez taş döşeme yapılması durumunda korkulanın olacağından söz eden Dr. Erüz, “Âşıklar Parkı ağaçları da, önce kökleri zarar görecek ve ağaçların hasar ve hastalığa maruz kalıp kurumasına neden olunacak. Trabzonlu kentine ve kent merkezindeki son yeşil ve doğal serinlik sağlayan parkına sahip çıkmalı ve yanlış uygulamalarla Âşıklar Parkını daha çok beton, daha çok işletme, daha çok para hırsına kurban ettirmemeli.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sıla ve Ahmet Kural davasında gerekçeli karar açıklandı
Sıla ve Ahmet Kural davasında gerekçeli karar açıklandı
Akar'dan 'Yeni askerlik sistemi' açıklaması
Akar'dan 'Yeni askerlik sistemi' açıklaması