#AtGözlüğü-1 #MuratŞef #YeşimSalkım


At gözlüğü modası var galiba uzun zamandır. Kimse çıkarıp da geniş açıdan bakamıyor olaylara; ya da bakmak istemiyor! Son günlerde gündemimizi meşgul eden olaylardan başlıcası, bir yemek yarışması ile gündeme gelen Murat Şef’in sapkın davranışlarıydı... Geçenlerde sosyal medya üzerinden yaptığı bir canlı yayında elini kolunu kesmişti, ve yakın zamanda da evcil papağınını boğmaya çalışıp, ayağını kırdı. Hayvansever ama insan-sevmez ünlülerimiz de hemencecik bu gündemi ele aldılar.

Savaş boyalarını sürüp saldırıya geçti herkes. Ağızlarından salyalar fışkırırcasına, Murat Şef’i öldürün, parçalayın, linç edin nidaları duyulmaya başlandı! Hele de Seren Serengil’in canlı yayına telefonla bağlanıp, sevgili eşi Yaşar İpek’in ‘gidip Murat Şef’e meydan dayağı atalım’ dediğini övünç içinde beyan etmesi çok trajik bir açıklamaydı! Bir de Seren Serengil seksen dokuz milyon ışık yılı önce piyano çaldığı ve yalnızca piza sipariş edebilecek yeterlilikte İngilizce bildiği için kendini çok modern ve kültürlü sayar ya, nefret dolu ve vizyonsuz açıklamaları tuhaf geldi bana.

Murat Boz desen ayrı, Acun Ilıcalı desen ayrı... Yok insan müsveddesi, yok en ağır şekilde cezalandırılsın. Ece Erken’in canlı yayında, ‘o papağanın bacağını kıran adaaammm’ diye haykırıp, ‘ay ben oğlumun yüzüne nasıl bakacağım’ diye ağlama nöbeti geçirmesi de enteresan doğrusu! Ben de şuan anlatırken biraz fazla abartıyorum farkındayım ama lütfen birisi de aklı selim düşünsün azıcık –diye içimden geçirirken, en mantıklı açıklama Yeşim Salkım’dan geldi!

Magazin camiası içinde Yeşim Salkım, eş magazinel değere sahip diğer ünlüler arasında farklıdır her zaman. En mantıklı soruyu Salkım sordu, ‘neden böyle bir insan iki kez TV şovu malzemesi olarak servis edildi?’ Özetle, ‘Kapitalizmin vahşileştirdiği insanları, kavga dövüş malzemesi yapıp, TV şovlarına çıkartmak büyük toplumsal sorunlara sebep oluyor’ şeklinde yorumunu dile getirdi ki, aslında at gözlüksüz tek yorum buydu! Acun’un O Ses dışında kullandığı çoğu formatı neden kavga, dövüş, şiddet üzerine kurulu diye sorgulacıyı yorumlarını beyan etti. Yani Murat Şef gibi şiddet eğilimli, psikolojisi tamamen bozuk biri nasıl olur da şov malzemesi olarak kullanılır, bunu düşünelim değil mi? Murat Şef gibi aciz, sağlıksız, psikolojisi bozuk, hasta bir insana ‘insan müsveddesi’ demek yerine, suçu biraz Acun kendinde aramalı. Konuyu bu açıdan inceleyen Yeşim Salkım’ı tebrik ediyorum. Canlı yayın telefon bağlantısındaki yorumunu inernetten arayıp bulabilirsiniz. Çok güzel konuştu.

Murat Şef, bu hayvana şiddet olayını uygulayan kişi olsa da, olayın merkezinde gibi görünse de, aslında bir bakıma olayın maduru. Çünkü belli ki Murat Şef denilen kişinin fiili ehliyeti yok. Psikolojisi bitmiş. Davranışları kökten anormal. Nasıl bu seviyeye gelmiş. Medya malzemesi olmayı kaldıramamış. Rehabilitasyona ve bence klinik düzeyde, yatılı psikiyatrik tedaviye ihtiyacı olan bir insan, nasıl bir TV şovu malzemesi olabilmiş? Hem de ikinci kez!

Ünlüler dahil olmak üzere kimseden, Murat Şef ve benzeri şöhret maduru, ruhsal hasta insanları rehabilite ettirelim, tedaviye ihtiyaçları var, topluma kazandıralım gibi yorumların çıkmaması çok daha korkutucu. Papağana işkence eden Murat Şef’in vahşi düşünce biçimi ile, buna meydan dayağı atalım diyen Yaşar İpek’in düşünce biçimi farklı mı olmuş oluyor? Yazık, at gözlüklerinizi çıkarın.

Sabah kuşağında, magazin programlarında, hayvan hakları savunucuları Murat Şef için türlü ceza ve işkence yöntemleri düşünürken, Müge Anlı, İzmir’de yakılarak öldürülen iki kadının cesedine ulaşmaya çalışıyordu!.. Toplumumuzdaki uçurum işte bu kadar derin...