Maçka İlçe Başkanı Göktürk’ten Sümela tepkisi

Maçka İlçe Başkanı Göktürk'ten Sümela tepkisi

04 Kasım 2021 - 13:55

CHP Maçka İlçe Başkanı Nihan Göktürk, Trabzon'un turizm merkezlerinden Sümela Manastırı'nın 4. kez kapanmasına tepki gösterdi. 

Göktürk, "2014 yılında tadilat nedeniyle kapatılıp 6 yıl süren ve hiçbir suretle ne için bu kadar uzun sürdüğünü anlamadığımız Sümela Manastırı nı 6 yıl sonra kısmen açılan kısımlarıyla gördüğümüzde şaşkına dönmüştük.

Doğallığından eser kalmamış, tarihi bir yapıya çimento sürmek, beyaz taş denilen taşla tahta kısımları yok etmek, öğrenci oda sayısını arttırmak, Çeşme yi çatısını günümüz yapısına uydurup neredeyse yok etmek, her tarafını kazıp harap edip üzerine çimento dökmek, mutfak, dehlizler, kilise kısmı doğallığı yok edilmiş,her çizim bir hikaye olan görsellerden bir hikaye çıkmayacak duruma getirilmiş, arkeoloji de nasıl bir tabirdir bilmem ama… yok ettiğiniz mirastır!

Yine kapatıldı… Uzun yıllar tadilatın sürme sebebini kış aylarında çalışmaların durmasına bağlayan açıklamalarla yeniden kış ayında tadilat nedeniyle kapatmak nasıl bir tezatlıktır!

Turizmden kültürel mirasa kadar ve bunların paydaşları çalışanlara kadar her kesime kötülük yapılmaktadır.

Keşke biri çıkıp dese ki; hazır bir bahane ile kapatıyoruz, zaten bu ne haldi böyle! yıkın eski halini koruyalım! Olur mu? Bu kafa ile çok zor!" açıklamasında bulundu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon Tanıtım Günleri’nde İmperial Hastanesi’nin standına yoğun ilgi
Trabzon Tanıtım Günleri’nde İmperial Hastanesi’nin standına...
Cerave Markası
Cerave Markası