Maçka Belediye Meclisi’nde akıl almaz diyaloglar... CHP İl...

Maçka Belediye Meclisi'nde akıl almaz diyaloglar... CHP İl Başkanı: Maçka 1'den büyüktür

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan'ın meclis toplantısındaki davranışları gündeme oturdu...

03 Mart 2021 - 11:17

Maçka Belediyesi'nin Mart ayı meclis toplantısında olay çıktı. CHP'li üyelere söz hakkı vermeyen Belediye Başkanı Koray Koçhan, meclis üyelerinin bu sebeple salonu terk etmesi sonrasında ayrıştırıcı söylemlerine devam ettiği öğrenildi. 

BEN İSTERSEM KONUŞURSUNUZ

İlçe yöneticilerinin de takip ettiği meclis toplantısında yaşananları CHP'li meclis üyesi Mehmet Köse şu şekilde anlattı; "Mart ayı meclisini Belediye Başkanı Koray Koçhan açtıktan sonra yapılan yoklama ve sunulan aylık raporun ardından Başkan gündemdışı konuları paylaşacağı sırada sözalmak istedim. Başkan Koçhan “Ben söz verirsem konuşursun” demesi üzerine üç meclis toplantısı geçmesine rağmen CHP meclis üyelerine söz verilmememesi nedeniyle toplantıyı protesto etmek amacıyla salonu terk ettim. CHP'li tüm meclis üyeleri, ilçe  yöneticileri ile birlikte salonu terk ederek tepkimizi gösterdik. Başkan da biz protestomuzu gerçekleştirirken “Salondan çıkın, bunları yok yazın, ben istersem konuşursunuz” şeklinde bağırarak söylemlerine devam etti" dedi. 

 

Meclis gündemindeki ayrıntıları öğrenmenin mümkün olmadığını ifade eden Köse, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; "Belediye meclisleri şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkeleri çerçevesinde çalışır ve yönetilir, Başkan’nın tavrı bu ilkeleri yok saymıştır. Belediye meclisimiz maalesef genel gündem maddeleri ile, önceden bildirilen gündem salt başlık olarak belirtilirken gerekli açıklama yapılmadan toplanmaktadır. Meclis gündemindeki ayrıntıları Belediye Başkanlığı sitesinde  dahi görmemiz mümkün olmayıp bireysel çabalarımızla öğrenme gayreti içerisine düşmekteyiz. Mart ayı gündemi taşınmaz satışı müzakeresi ve araç satışı müzakeresi olmak üzere iki maddeden oluşurken hangi  taşınmaz hangi araç olduğu bilinememekteydi. 2014 yılı itibariyle Büyükşehir yasası yürürlüğe girdiği günden beri köy statüsünde köy tüzel kişiliğine ait taşınmazların tamamı neredeyse gündem olarak “ taşınmaz satış müzakeresi” şeklinde her meclis toplantısının gündemini oluşturmuştur. Neredeyse bütün satışlar AKP’li meclis üyelerince Başkanın tavrı doğrultusunda bizleri hiç şaşırtmadan oy kullanarak mecliste kabul edilmektedir. Bugüne kadar bir AKP li meclis üyesinin bir cümle kurduğu görülmemiştir. Başkan’a bu satışlardan gelen miktarları ne için nasıl kullandığı sorusunu dahi sorma cesaret ve ihtimalleri yoktur. Bizler sorduğumuzda ise cevap alamamaktayız. Yazılı hiçbir önergemiz cevaplanmıyor, Maçka’nın malvarlıkları fütursuzca teker teker satılmaktadır"

BAŞKAN ÜSLUPSUZ BİR TAVIR İÇİNE GİRMİŞTİR

Meclis toplantısına katılan CHP Maçka İlçe Başkanı Av. Nihan Göktürk ise, "Mart ayı meclis toplantı gündemini “taşınmaz ve araç satışı” oluşturmaktaydı. Meclis üyelerimiz ve misafir olarak ilçe yöneticilerimiz bu ay ki meclis toplantısına katıldılar. Meclis üyemiz Sayın Mehmet Köse yoklama sonrasında söz almak istemiştir ve meclisi yönetme gayretinde olan ancak, hiçbir mevzuat tanımayan Başkan üç meclis toplantısı geçmiş olmasına rağmen söz alamadıklarını söyleyen meclis üyemize "ben istersem konuşursun" şeklinde uslupsuz bir tavır içine girmiştir. Meclis üyelerimiz önceki iki meclis toplantısında söz alamadıkları için salonu terk ederek Başkanı AKP li konuşamayan meclis üyeleriyle baş başa bırakarak protesto etmiştirler.

Belediye meclislerinde tüm Belediye sınırları içerisinde yaşamakta olan vatandaşların sıkıntılarının dile getirildiği, çözümlerin tartışılması gereken, projeler getirilerek halka hizmeti daha kaliteli nasıl başarabiliriz sorusuna yanıt arayan ve partili partisiz herkese eşit mesafede durarak hizmet etmeyi amaçlayan toplantıların yapılması gerekirken maalesef egolar üzerinden “siyaset ve kutuplaştırma” yapılmaktadır. Alınan oylar ile gelen partimizden seçilen meclis üyelerimizin her toplantıda mevzuata aykırı şekilde kaba bir uslupla karşılaşmaları ve taleplerini dile getirmelerinin veya getirdikleri taleplerin seçildikleri günden beri gündeme alınmasının engellenmesi karşısında yoklama ve faaliyet raporunu dinledikten sonra gösterdikleri tepki çok haklı bir tepkidir. Meclis üyelerimiz Başkan’a senden büyük Maçka Halkı var demiştir" şeklinde açıklamalarda bulundu. 

MAÇKA 1'DEN BÜYÜKTÜR 

Olaya kayıtsız kalmayan CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu da yaptığı açıklamalada, "Mart ayının ilçe belediye meclis toplantıları bugun itibariyle başladı. CHP nin uyesi olan her ilçede meclis öncesi toplanılır gündem hakkında ve gündem dışı nelerin konuşulacağı belirlenir. Bugün Maçka ilçemizde meclis üyemiz defaatle söz istemesine rağmen belediye başkanı tarafından reddediliyor ve konuşmasına müsaade edilmiyor. Seçilmiş meclis üyelerinin görevi ilçesinde seçmenin sorunlarını meclis gündemine getirmektir.Seçilmiş bir belediye başkanının secilmis bir meclis üyesine bu tavrını yakışıksız buluyor ve kınıyorum.Syn. Başkana hatırlatmak isterim ki Maçka 1 den büyüktür." ifadelerine yer verdi. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İmamoğlu, Trabzon'da kayınvalidesini son yolculuğuna uğurladı
İmamoğlu, Trabzon'da kayınvalidesini son yolculuğuna uğurladı
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Trabzon'a geldi
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Trabzon'a geldi