Kızlar Manastırı ziyarete açıldı

Kızlar Manastırı ziyarete açıldı

Trabzon’un önemli tarihi ve turistik mekanları arasında yer alan Kızlar Manastırı, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından ziyarete açıldı

13 Eylül 2021 - 10:14

Trabzon’un önemli tarihi ve turistik mekanları arasında yer alan Kızlar Manastırı, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından ziyarete açıldı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen açılışta, ünlü piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu da konser verdi. Başkan Zorluoğlu, Kızlar Manastırı’nın 15 Ekim’e kadar ücretsiz ziyaret edilebileceğini söyledi. 

Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesine devredilen Kızlar Manastırı, Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen görkemli bir organizasyonla turizme açıldı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun ev sahipliği yaptığı açılışa; Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar, Salih Cora, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve davetliler katıldı. 

YAŞAYAN BİR MÜZE OLARAK TASARLANDI
Davetliler tarafından büyük beğeni kazanan Kızlar Manastırı’nın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Trabzon binlerce yıllık tarihe sahip, onlarca uygarlığa başkentlik yapmış muazzam bir şehir. Aynı zamanda içerisinde birçok sırrın muhafaza edildiğine inandığım, gizemli mabetlere sahip bir şehir. Böyle bir mekanın restorasyonuna müteakip açılmasına tanıklık ediyoruz. Avluda bizleri ilk olarak ana kaya kilisesi karşılıyor. Her kapı başka bir dünyaya açılıyor. Boztepe dağının eteklerine sığınmış Trabzon'un en güzel mekanlarından bir tanesi. Aslına uygun bir şekilde restore edildi. Artırılmış gerçeklikle geçmişe dair görüntüler var. Yaşayan bir müze olarak tasarlandı. Yıl boyunca Trabzon'un kültür sanat hayatında önemli bir yer alacak. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Kültür Bakanımıza, Kültür Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. 

15 EKİM’E KADAR ÜCRETSİZ GEZİLEBİLECEK 
Başkan Zorluoğlu ayrıca, Kızlar Manastırı’nın 15 Ekim tarihine kadar ücretsiz ziyaret edilebileceğini, ardından ise girişte minimum düzeyde bir ücret belirleneceğini açıkladı. 

CORA: YENİ KÜLTÜR SANAT MERKEZİ 
AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, "Birçok açılışlar gerçekleştirildi. Bunların en anlamlılarından birisi burasıdır. Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu şehirde, nice eserler ortaya çıkarıldı. Bu güzide eser şehrimizde atıl durumda kalmışken yatırımlarla beraber aslına en uygun şekilde istifa edilebilecek duruma gelmiştir. Kızlar Manastırı’nın en önemli özelliği sadece bir açık hava müzesinin yanı sıra şehrin yeni bir kültür sanat merkezidir" diye konuştu.

 

PİYANİST TULUYHAN UĞURLU KONSER VERDİ
Açılış konuşmalarının ardından ünlü piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu konser verdi. Beğeniyle dinlenen Uğurlu, davetlilere adeta müzik ziyafeti sundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İbrahim Tatlıses'e hapis cezası
İbrahim Tatlıses'e hapis cezası
Doğalgaz ve elektriğe büyük zam yolda
Doğalgaz ve elektriğe büyük zam yolda