’Kıyıdaki Medeniyet’ Sergisi’nin Sanatçısı Kurt,...

'Kıyıdaki Medeniyet' Sergisi'nin Sanatçısı Kurt, 'Gözlerim dolarak çalıştım'

01 Haziran 2022 - 16:14

Ressam Yasemin Kurt’un “Kıyıdaki Medeniyet Minyatür Sergisi”, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Aslen Bayburtlu olan Ressam Yasemin Kurt, serginin hikayesini habercuk okurları için anlattı. Babasının Trabzon sevdalısı olmasından dolayı ve bir süre yaşadığı Trabzon’a özel bir ilgisinin olduğunu ifade eden Kurt, “Bu serginin ortaya çıkması için 4 yıl boyunca çalıştım. Trabzon’la ilgili yazılan hemen hemen bütün kitapları okudum. İlçelerini de okudum. Onları bütün olarak algılayarak çalıştım” dedi.

TRABZON’UN KIYMETİNİ BİLEMEMİŞİZ

Sergiye “Kıyıdaki Medeniyet” ismini vermesinin açılımını yapan Kurt, “Resimlerde eski Trabzon’dan izler bulacaksınız. Kıyıdaki Medeniyet’ten… Ama maalesef çoğu özellikleri yok olmuş. ‘İnsan ne yaparsa kendine yapar’ misali yok etmişiz eserlerimizi. Kitapları okurken araştırırken, Trabzon’un ne kadar özel bir şehir olduğunu görünce gerçekten kıymetinin bilinmediğini anlıyoruz. Trabzon üzerine 16. Yüzyılda yazılmış makaleler var. Pyotr İlyiç Çaykovski, Trabzon’a iki kez gelmiş. Evliya Çelebi “Cennet Bahçeleri” demiş Trabzon için… Trabzon bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Bu değerlerimizi koruyamamışız. Biraz bunları anlatmak istedim aslında ve mümkünse elimizde kalan değerlerimizi koruyalım” ifadelerine yer verdi.

ESERLERİMİ GÖZLERİM DOLARAK ÇALIŞTIM

Halkın denizle çok iç içe yaşadığı Trabzon’un kültüründen denizin koparıldığını hatırlatan Ressam Kurt, “Maalesef o yaşam şekli bile yok oldu. O dalgaların yükselişi ve inişi insanın yapısına da yansıyordu. Eserlerimi gözlerim dolarak çalıştım. Biz böyle bir denize mi sahiptik diye… Kıyı ile bizim bu derdimiz ne ben anlayamadım. Toplum kıyıdan uzaklaştırılıyor. Bunun için çok üzgünüm. Bizde daha güzel yerler olmasına rağmen yurt dışına gidince kıyıların korunduğuna tanıklık etmek gerçekten içimizi acıtıyor. Biz yok etmişiz” dedi.

Sergi 11 Haziran Cumartesi gününe kadar Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisi’nde açık kalacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği