Kemal Kılıçdaroğlu Ordu’da; Fındığa 4 dolar bile vermiyorlar

Kemal Kılıçdaroğlu Ordu'da; Fındığa 4 dolar bile vermiyorlar

09 Haziran 2022 - 12:00 - Güncelleme: 09 Haziran 2022 - 13:58

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ordu'da Muhtarlar ve STK Temsilcileri Buluşması'nda konuştu.

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Ordulu fındık üreticilerinin sorunlarına değindi.

Fındık üreticilerine seslendi

Kılıçdaroğlu, "Biz fındık üretiminde dünyada birinci sıradayken neden ve hangi gerekçelerle biz neredeyse fındık bahçelerini terk eder noktaya geldik?" diye sordu.

CHP'nin iktidara gelmesi durumunda Orduluların fındık konusunda hak ettiğini alacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, "İktidarımızda göreceksiniz, fındık üretici hak ettiği geliri mutlaka ve mutlaka alacaktır." şeklinde konuştu.

-Gündeminde bölgenin geçim kaynağı olan Kılıçdaroğlu, "Fındığı katma değeri yüksek ürün haline getirmemiz lazım. Sorunları biliyorsunuz.Bunlara girmek istemiyoruz Milli geliriniz yüzde 1'i teşvik verilir, 2006'dan bugüne kadar hiç bir Fındık üreticisi hakettiği değeri mutlaka alacaktır. 43 ilde 735 bin hektar alanda 4000 bin üretici var. Ürecitici kilo başına 4 dolar bile alamıyor. Üreticinin hakkını biz teslim edeceğiz. Fındık üreticisinin sorunlarını biz çözeceğiz.

-Asıl sorunumuz memleketin yönetimi, Türkiye olağanüstü zengin bir ülke. Hollanda Konya'dan küçük ama tarım ihracatı 180 milyar dolar üzerinde, bizim ise 18-20 milyar dolar... Hollanda bunu yapıyor, biz neden yapamıyoruz. Bereketli topraklarımız ve çalışkan çiftçilerimiz var. 2018'de yeni bir sisteme geçtiler, bu sistem kime çalışıyor bunun sorgulanması lazım. 84 milyon bir avuç insana çalışıyor. 

-11 şehir hastanesini 6 milyar dolara mal ediyor, 57 milyar garanti veriyorsun şehir hastanelerine... Ekmek yiyen herkes bu vergiyi ödüyor. 8 tane köprülü karayolunu 22 milyar dolara yapıyorsun. 59 milyar gelir garantisi veriyorsun. 84 milyon insanı bir avuç insana çalıştırmak adalet midir zulüm müdür? 

-"Türkiye Muhtarlar Birliği'nin olması lazım"

Açıklamalarına devam eden Kılıçdaroğlu daha sonra muhtarlarla ilgili konuştu.

Kılıçdaroğlu, muhtarların yetkisini artıracaklarını belirtti.

"Türkiye Muhtarlar Birliği'nin olması lazım. Muhtarlığın bir bütçesi olması lazım. Yardımcı bir personel verilmesi lazım." diyen Kılıçdaroğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Ordu'nun kültürünü de yaşama tarzını da kucaklaşmasını da biliyoruz. Bu toplantı sıradan bir toplantı değil. Bu toplantı aynı zamanda oturup beraber bu ülkenin sorunlarını nasıl çözebiliriz toplantısıdır. Türkiye öyle bir noktaya geldi ki toplum ayrışmaya ve kutuplaşmaya başladı. Türkiye'yi buradan çıkarmamız lazım.

Ayrışma bir topluma huzur getirmez. Kutuplaşma yaratanlar kendi tabanlarını domine etmek için kutuplaşmayı büyüteceklerdir. Bundan kaçınmamız lazım.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği