Karadeniz Türkiye’nin kuzey denizi olabilir

Karadeniz Türkiye'nin kuzey denizi olabilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğalgaz keşfedilen Karadeniz’in Avrupa’nın yeni Kuzey Denizi olabileceğini söyledi.

11 Eylül 2020 - 09:58

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, soruları yanıtladı. Dönmez, şunları söyledi:

Avrupa’dan bazı açıklamalar oldu, hatta pozitif açıklamalar oldu. Baktığınızda Avrupa kıtası da enerjide dışa bağımlı bir coğrafya. Yani Avrupa Birliği açısından baktığınızda doğal gaz özelinde yüzde 30’unu kendi kaynaklarıyla üretiyor ve giderek de azalıyor, yani Kuzey Denizi başta olmak üzere. Neredeyse işte 3’te birini Rusya’dan, diğer 3’te 1’ini Afrika ve diğer ülkelerden ithal ediyor. Bu coğrafyada, Karadeniz’de böyle büyük bir keşfin yapılıyor olması bizi doğrudan tabi ki ilgilendiren, sevindiren bir durum ama Avrupa Birliği açısından da tabi ki pozitif bir gelişmedir.

CİDDİ POTANSİYEL İÇERİYOR

Biz hatta onun için, yani Karadeniz diğer keşiflerle birlikte baktığınızda, ki hani Romanya’da bu anlamda birkaç keşif var yine Karadeniz’de, Karadeniz bir yerde Avrupa’nın Kuzey Denizi olabilecek bir potansiyel içeriyor hidrokarbon kaynakları açısından. Romanya tabi bize göre daha talepleri, tüketimi daha düşük bir ülke, ama orada bulunan keşif de Romanya’nın ciddi anlamda ihtiyacını karşılayacak bir keşiftir Karadeniz’de buldukları keşif. Bizim aşağı yukarı 100-120 kilometre kuzeybatımıza düşüyor onların keşfi Karadeniz’deki.

ÇIKARTMASINI DA BİLİRİZ

Önce arayamazsın dediler. Aramaya başladık. Bir kısım malum çevre, arasa da bunlar bulamaz dediler, bulduk. Şimdi “bulsa da çıkartamazlar” demeye başladı. Allah’ın izniyle nasıl bulduysak çıkartmasını da biliriz. Marmara’da daha önce doğal gaz keşfimiz vardı. Tabii miktar bu kadar değildi, çıkarttık. Şimdi o saha bitti. O sahada şu anda BOTAŞ eliyle yer altı doğal gaz deposu yapıyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beylikdüzü Belediyesi Trabzon'a çıkarma yapacak
Beylikdüzü Belediyesi Trabzon'a çıkarma yapacak
Boztepe'deki Türk Bayrağı'nın indirilmesine tepki
Boztepe'deki Türk Bayrağı'nın indirilmesine tepki