İslamcılarla milliyetçiler arasında ’Türkçülük’...

İslamcılarla milliyetçiler arasında 'Türkçülük' tartışması

AKP-MHP ortaklığının oluşturduğu Cumhur İttifakı içindeki anlaşmazlıkların arttığı konuşulurken, İslamcılarla milliyetçiler arasında ‘Türkçülük’ tartışması çıktı. MHP’liler, “Türkçülük bölücülüktür” diyen İlahiyatçı Karataş’a tepki gösteriyor

19 Mayıs 2020 - 16:22 - Güncelleme: 20 Mayıs 2020 - 14:50

Cumhur İttifakı’nın ortakları AKP ile MHP arasında bazı anlaşmazlıkların olduğu ve ilerleyen süreçte yol ayrımının yaşanabileceği yönünde kimi iddialar dile getirilirken, iki kesimin ‘ileri gelenleri’ arasında ise ideolojik polemikler yaşanıyor.

Bunlardan biri de Kanal 7’de Ramazan programları yapan İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Karataş'ın “Türkçülük bölücülüktür” sözlerinin ardından baş gösterdi.

Dünkü programda ‘bölücülüğe karşı’ bir konuşma yapan Karataş, ‘Türkçülüğün de Kürtçülük gibi bölücülük olduğunu’ savundu. Bazı kesimler Karataş’ın sözlerini eleştirirken, milliyetçi hesaplardan da sosyal medyada Karataş’ta sert tepkiler yükseldi.

BAHÇELİ’NİN DANIŞMANI DA TOPA GİRDİ

Karataş'a tepki gösterenler arasında MHP Genel Başkan Başdanışmanı ve eski Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy da yer aldı.

Ersoy, geçmişte Meclis’te yaptığı bir konuşmayı paylaşarak, Karataş’a hitaben, “Yaptığım bu Türkçülük acaba sizce caiz mi değil mi size göre günaha girdim mi? Vatan ne Türkiyedir Türklere ne Türkistan, vatan büyük ve müebbet bir ülkedir Turan” dedi.

Sn. Prof.Dr.Mustafa Karataş Hocam @muhabbet_kapisi yaptığım bu Türkçülük acaba sizce caiz mi değil mi size göre günaha girdim mi ? Vatan ne Türkiye'dir Türklere ne Türkistan, vatan büyük ve müebbet bir ülkedir Turan

Bununla birlikte AKP’yi ve Erdoğan’ı destekleyen hesaplardan Karataş’ın sözlerine sahip çıkan paylaşımlar yapıldı.

Bu paylaşımlarda “Ağzına sağlık, bunu hala anlamayanlar var” denilerek MHP çevresine göndermede bulunuldu. Ayrıca AKP’yi destekleyen haber siteleri de Karataş’ın sözlerini olumlayarak paylaştı.

 

KARATAŞ’IN İKİNCİ AÇIKLAMASI

Karataş, tartışmaların başlamasının ardından Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

İlahiyatçı yazar, “Doğu Türkistan ve Özbek gelinim var. Onların davalarının destekçisiyim. Türklüğümüze hamdederiz dedim. Bunu anlamayan muannit Türkçü geçinenlerden ben daha fazla Türkçüyüm ve daha fazla Türk milletini seviyorum. Aramıza giren sosyal medya farelerine izin vermeyin” ifadelerini kullandı.

Fakat Karataş, bununla birlikte “İslamda ırkçılık, kafatasçılığı haramdır” demeyi de ihmal etmedi.

Milliyetçi arkadaşlarıma sesleniyorum. Yıllardır Türk soydaşlarım için her duamda dua ederim. Son yıllarda Doğu Türkistan'ı duamdan hiç eksik etmedim. Doğu Türkistan ve Özbek gelinim var. Onların davalarının destekçisiyim. Aramıza giren sosyal medya farelerine fırsat vermeyin.

MHP’DEN BİR TEPKİ DAHA GELDİ

Karataş’ın iftar programındaki açıklamalarına bugün MHP cenahından bir tepki daha geldi.

Eski MHP Erzurum İl Başkanı Nurettin Taşçı, Karataş’a verdiği yanıtta, “İki ayrı konuyu getirip bir birleriyle bağdaştırmanız ilmi ve izani yetersizliğinizin ürünüdür” dedi. Taşçı şunları kaydetti:

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yerli sondaj gemisi Trabzon’da
Yerli sondaj gemisi Trabzon’da
Trabzon’da görülmemiş olay: Yılan öldürdü
Trabzon’da görülmemiş olay: Yılan öldürdü