İmamoğlu’nun doğru söylediğini Sayıştay raporu ortaya...

İmamoğlu'nun doğru söylediğini Sayıştay raporu ortaya çıkardı

Sayıştay, 2019 raporunda, İBB’nin derneklere, vakıflara, kişilere yapılan yardımların kanunsuz olduğunu tespit etti. Ekrem İmamoğlu “vakıflara, derneklere ve cemaatlere hizmet işi bitti” sözlerini söz konusu kurumlar tarafından yalanlanmıştı.

13 Ekim 2020 - 11:34 - Güncelleme: 14 Ekim 2020 - 13:43

Sayıştay, 2019 raporunda, İBB’nin derneklere, vakıflara, kişilere yapılan yardımların kanunsuz olduğunu tespit etti. Ekrem İmamoğlu “vakıflara, derneklere ve cemaatlere hizmet işi bitti” sözlerini söz konusu kurumlar tarafından yalanlanmıştı.

Sayıştay’ın “2019 Düzenlilik Denetim Raporu’nda”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bazı dernek ve vakıflara ait bakım ve onarım işlerinin yaptırdığı, belediyeye ait araçların dernek, vakıf ve diğer sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinde kullandırıldığı konularında tespitler yer aldı.

Kurum raporunda, ücretsiz yapılan bu işlemlerin kanunsuz olduğuna dikkati çekti.

SAYIŞTAY: DERNEK, VAKIF, BİRLİK VE BENZERİ TEŞEKKÜLLERE YARDIM KANUNİ DEĞİL

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre, dernek ve vakıflarca kullanılan binaların bakım ve onarım işlerinin İBB tarafından yaptırılması, Sayıştay raporunda şu ifadelerle belirtildi:

İdare tarafından bazı dernek ve vakıflarca kullanılan binalara ilişkin bakım ve onarım hizmetinde bulunularak yasal dayanağı olmaksızın dolaylı yoldan ayni yardımda bulunulmuştur.

… Dolayısıyla; dernek, vakıf, birlik, kurum, kuruluş, sandık ve benzeri teşekkülere belediyeler tarafından yardım yapılabilmesini sağlayacak kanuni dayanak mevcut değildir.

… Belediyenin görev ve sorumluluk alanlarındaki konularla ilgili olmayan ve mevzuatına göre kabul edilebilir bir hizmet projesini içermeyen protokollere istinalde, vakıf ve derneklerin kullanımındaki taşınmazların bakım ve onarım işlerinin belediyece yaptırılması ve ayni yardımda bulunmasının mümkün olmadığı tespit edilmiştir.

“GÖREVLENDİRİLMİŞ, ÜCRETİ ALINMAMIŞ”

Raporda, İBB’ye ait araçların, dernek, vakıf ve diğer sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinde kullandırıldığıyla iligili olarak “İdare taşıtları, mevzuatına göre kabul edilebilir bir ortak hizmet projesi olmaksızın çeşitli dernek, vakıf, sivil toplum kuruluşu ve kişiler için görevlendirilmiş ve bunun için herhangi bir ücret alınmamıştır” denildi.

“MEVZUATA UYGUN YÜRÜTÜLMESİ UYGUN OLACAKTIR”

Ayrıca, araç tahsislerinin mevzuata uygun olmadığına yönelik şunlar kaydedildi:

Belediye araçları ile bu araçlara ilişkin görevlendirmelerin incelenmesi sonucunda; mevzuata göre kabul edilebilir bir ortak hizmet projesi olmaksızın çeşitli dernek, vakıf, sivil toplum kuruluşu ve kişilerin ihtiyaçları için talepleri üzerine idarenin tasarrufunda bulunan otobüs ve minibüs gibi araçların görevlendirildiği, bunun için herhangi bir ücret alınmadığı tespit edilmiştir.

Mevzuatına göre kabul edilebilir ortak hizmet projesi mevcut olmadığı sürece, idare araçlarının dernek, vakıf ve diğer sivil toplum kuruluşlarına veya kişilere ücretsiz veya indirimli tarifeyle kullandırılması yasal olmadığından, idare araçlarının tahsis ve görevlendirme işlemlerinin mevzuatına uygun yürütülmesi uygun olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Albayrak: Türkiye ekonomisi bir dönüm noktasında
Albayrak: Türkiye ekonomisi bir dönüm noktasında
Gram altın rekora koşuyor
Gram altın rekora koşuyor