İmamoğlu, 8 aydır kredi bekliyoruz

İmamoğlu, 8 aydır kredi bekliyoruz

*Öncelikle şunu söyleyelim. Bizim durdurduğumuz hiçbir hat yok. 2 hat; yani Pendik-Kaynarca Tuzla ve Kirazlı- Halkalı hattı; malum Cumhurbaşkanlığı'nın çıkarttığı genelge kapsamında duruldu.

02 Ağustos 2022 - 15:39 - Güncelleme: 02 Ağustos 2022 - 15:47

*Yüzde 10'un altında kalan işlerle ilgili müteahhitler tek taraflı sözleşmelerini feshedebiliyorlar. Bu hatlar da bu oranın altında duruyordu.

*Ve bu haklarını müteahhitler biz istemememize rağmen kullandılar. Bu bizim değil Cumhurbaşkanlığı’nın aldığı kararın gereğini yürüttüler.

*Biz de şimdi ikisiyle ilgili yeni ihale hazırlığı içindeyiz. Hatta bu ayın içinde hızlıca ihaleye çıkıp 2 hatta da yolumuza devam edeceğiz.

“2024'TE AÇILACAK, KREDİYE ONAY BEKLİYORUZ”

İnşaatı süren Ümraniye-Ataşehir-Göztepe hattı hakkında bilgi veren İmamoğlu şunları söyledi:

*Bizim en çok önem  verdiğimiz hatlardan bir tanesi. Nedeni şu; Finans Merkezi'nin devlet tarafından yapılması, birçok bankanın oraya taşınacak olması ve bu metro hattının da onun altından geçiyor olması. Yani biz aldığımızda bu metro hattı neredeyse sıfır düzeydeydi.

 

*Biz başlattık. Hızlı bir biçimde yürüttük. 2 yıldan biraz fazla bir zamanda kazlarını bitirmiş olduk. Bu anlamda etkili bir biçimde devam ediyor.

*Vardiyalı sisteme arkadaşlar geçtiler. En yoğun şantiyelerimizden bir tanesi. Öz kaynakla desteklediğimiz bir proje durumunda.

*Üzülerek söylüyorum ki Finans Merkezi'nin altından geçen, eylül-ekim ayında 80 bin kişiye yakın insanın çalışacağından bahsedilen bir merkezin ihtiyacını karşılayacak olan bu hattın yaklaşık 8 aydır hazine onayı için bakanlıkta imzası bekliyor.

*75 milyon euroluk kredimiz için tam sekiz aydır bekliyoruz. Bunu defalarca söyledik. Sağdan, soldan ilettik.

*Kendileriyle yazıştık. Ama hiçbir cevap alamadık. Lütfen onu da imzalarlarsa bir an önce Göztepe- Ataşehir- Ümraniye hattımız en azından hızına daha da hız katacak.

*Bunu bekliyoruz. Şu an yüzde 50'nin biraz üzerine çıktık 2 yılda. 2024'ün ilk aylarında da açmayı planlıyoruz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Boztepe viyadüklerinin çirkin görüntüsüne yeşillik efekti
Boztepe viyadüklerinin çirkin görüntüsüne yeşillik efekti
TTSO’da 24. Gurup antidemokratik yapıyı kırmak istiyor
TTSO’da 24. Gurup antidemokratik yapıyı kırmak istiyor