İmam hatipliler, İmam Hatip’i tercih etmiyor

İmam hatipliler, İmam Hatip’i tercih etmiyor

İmam hatip ortaokulu öğrencileri, ilk sırada imam hatip liselerini tercih etmiyor

23 Temmuz 2019 - 10:12

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eğitim danışmanı Ali Taştan LGS sonuçlarını değerlendirdi. “İmam hatip ortaokulu öğrencileri de ilk sırada imam hatip liselerini tercih etmiyor" diyen Taştan, "AKP ne kadar zorlasa dişliler o kadar tersine işliyor” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet'ten Figen Atalay'ın haberine göre ülke genelinde öğrencilerin yüzde 95.49’unun yerleştiğine dikkati çeken Taştan, şu yorumu yaptı:

“Öğrencilerin yüzde 95’inden fazlasının yerleşmiş olmasını olumlu buluyorum. Sınavla öğrenci alan liselerin türlerine göre kontenjan dağılımının dengesiz olduğu ortadadır. Lise sayılarına kontenjanları oranladığımızda imam hatip liselerinin kontenjanlarının yüksek olduğu görülüyor. MEB’in yayımladığı analiz, öğrencilerin ilk üç tercihlerindeki yığılmanın fen, Anadolu ve sosyal bilimler liselerinde olduğunu ortaya çıkarmış durumda. İmam hatip ve mesleki teknik liseler tercihte son sıraya itilmiş durumda. Yani öğrenciler imam hatip ve meslek liselerine gitmek istememiş. Ancak aynı lise türünden en fazla 3 tercih yapabileceği için 4 ve 5. tercihlerine imam hatip ya da meslek lisesi yazmak zorunda kalmış.

"10 kişiden 4’ü istemedi"

Ayrıca imam hatip ortaokulu öğrencilerinin yüzde 38.1’inin imam hatip liselerine yerleşmediğini görüyoruz. 10 imam hatip ortaokulu öğrencisinden 4’ü imam hatip lisesine gitmek istememiş ya da gidememiş."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Ağaoğlu'ndan flaş sözler; 'Gece rüyalarıma giriyordu...'
Ahmet Ağaoğlu'ndan flaş sözler; 'Gece rüyalarıma giriyordu...'
Trabzon'da Atatürk'ün ziyaret ettiği binanın atıl kalmasına bir tepki daha geldi...
Trabzon'da Atatürk'ün ziyaret ettiği binanın atıl kalmasına bir...