İhracatçılardan Ziraat Odalarına çağrı

İhracatçılardan Ziraat Odalarına çağrı

Edip Sevinç, "Fındık zararlıları ile mücadelede farkındalık oluşturmak, Ziraat Odalarını yanımızda görmek istiyoruz" dedi.

28 Ocak 2019 - 13:53

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, "Fındık zararlıları ile mücadelede farkındalık oluşturmak, Ziraat Odalarını yanımızda görmek istiyoruz" dedi.

Fındık İhracatçıları Birliği, fındıkta verim ve kalitenin son yıllarda giderek azalması üzerine, buna sebebiyet veren hastalık ile zararlılarla mücadele konusunda fındık ihracatçıları sektörün bütünü ile hareket etmeyi, özellikle de Ziraat Odalarını bu konuda yanlarında görmek istediklerini bildirdi.

Ülkemizde yeşili bulunan, ancak ondan çok daha zararlı olan kahverengi kokarcanın fındık üretim alanlarında görülmeye başlanması üzerine Trabzon Ticaret Borsası tarafından konuyu gündeme taşıyan panelde ve ardından açıklamalarda bulunan Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı Edip Sevinç, verim ve kalitedeki düşüşe dikkat çektikten sonra, "Artık söz değil, eylem koyma ve bilinçli mücadele etme zamanıdır. Bunun için biz üzerimize düşen ne varsa yerine getireceğiz. Herkes ve her kesimin de desteğini bekleyeceğiz" diye konuştu.

Aynı zamanda TİM Türkiye Tanıtım Grubu yönetim kurulu üyesi de olan Edip Sevinç, bilimsel tespitler ile gereken müdahalelerin birlikte ve acilen yapılması gerektiği bir sürecin yaşandığına işaret ederek şunları söyledi: "Uzun arayışları bekleyecek halimiz ve vaktimiz yok. Bir yerde parazit varsa, biz onun acilen yok edilmesi gerektiği noktasından bakıyoruz. Türkiye Tanıtım Grubu olarak, hem ürünlerimizin dünyada tanıtımına önem veriyor, hem de bunların üretimi ile ilgili AR-GE'leri destekliyoruz. Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü ile birlikte Doku Kültürü Laboratuvarı'nı kuruyoruz. Yakında hizmet verecek. Buna benzer projeler nereden gelirse gelsin destekleyeceğiz" şeklinde konuştu.

 

Edip Sevinç açıklamasını, "Ziraat Odaları'nın katkısını bekliyoruz. Ziraat Odası demek sadece fındık dondu, fındık yandı, fiyatlar yükselecek, ihracatçı şöyle, ihracatçı böyle demek değildir. Bu projelerin içerisinde ve bu farkındalığın oluşturulmasında Ziraat Odaları'nı da yanımızda görmek istiyoruz" diye tamamladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonspor Beşiktaş maçına hazır!
Trabzonspor Beşiktaş maçına hazır!
Çeyrek altın karaborsada!
Çeyrek altın karaborsada!