İdam geri gelsin tartışmasına bakan yorumu

İdam geri gelsin tartışmasına bakan yorumu

Adalet Bakanı Gül’den idam açıklaması: Parlamento değişiklik yaparsa Cumhurbaşkanı ne yapacağını söyledi

29 Ağustos 2019 - 11:59

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, idam cezasıyla ilgili yaptığı açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu konuda tutumu açıktır. Eğer parlamento bu değişikliği yaparsa Cumhurbaşkanı ne yapacağını söylemiştir" dedi.

Adalet Bakanı Gül, kadına yönelik şiddet ve idam tartışmaları hakkında bir açıklama yaptı.

"Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu konuda tutumu açıktır. Eğer parlamento bu değişikliği yaparsa Cumhurbaşkanı ne yapacağını söylemiştir” diyen Gül, şöyle devam etti:

 

"Bu konu tabii parlamentonun kararıdır, Anayasa değişikliği gereken bir konudur. Parlamento bu konuda bir düzenleme yaparsa Sayın Cumhurbaşkanı da o tutumunu bir kez daha söylemiştir. Umarız bu tür suçlara karşı hak edilen cezalar gecikmeksizin verilir ve bu tür acı hadiseleri de umarız yaşamayız. Bu konuda toplum olarak el birliği ile ne gerekiyorsa kanun, uygulama, idari tedbirler hepimize düşen sorumluluk elbette hepimizin görevidir."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırıkkale'de eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut cinayetiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Bir kadını yavrusunun gözleri önünde bıçaklayarak öldürüyorsun. Kan revan içinde, yavrusu 'ölme' diyor. Benim gönlüm açık ve net idamdan yana. Meclis kararını versin, kesinlikle onaylarım" demişti.

'AK PARTİ HÜKÜMETLERİ DÖNEMİNDE ÖNEMLİ MESAFELER ALINDI'

Bir gazetecinin, kadına yönelik şiddetin, cinayetlerin önlenmesinde elektronik kelepçenin daha sık kullanılmasına yönelik tartışmaları anımsatması üzerine Gül, şöyle konuştu:

 

"Bu konu dahil tüm tedbirlerle alakalı, hem istismar hem şiddete yönelik tedbirler, mevzuat ve idari olarak her zaman gündemde olan konudur. Bu hususlarla ilgili AK Parti hükümetleri döneminde önemli mesafeler alınmış, düzenlemeler yapılmıştır. Meclis açıldığında bu şiddeti önleyici ne gibi ilave tedbirler gerekiyorsa hepimiz üzerimize düşeni elbette yaparız."

 

Hakkında terör soruşturması olanların, yerel seçimlerde aday olup olamayacağı konusuna yönelik soru üzerine Gül, bu konunun, yasal ve anayasal boyutu olan düzenleme olduğunu belirtti.

Gül, "Sanki seçimden sonra gerçekleşen bir kovuşturma, soruşturma, yargılama sonucunda siyaset bu kararı vermiş gibi bir değerlendirme söz konusu olabiliyor. Oysa bazı ülkelerde de var, önceden seçilmeye engel bir durum varsa önceden bunu Yüksek Seçim Kurulu'nun engellemesi, bir engel yoksa da seçilip devam etmesi yönünde düzenleme olabilir. Bu konu da parlamentonun takdirinde olan bir konudur" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hastanelerdeki normalleşme nasıl olacak
Hastanelerdeki normalleşme nasıl olacak
Mayıs ihracatı nisana göre yüzde 10,84 arttı
Mayıs ihracatı nisana göre yüzde 10,84 arttı