Hüseyin Örs: Mülakat değil, liyakat!

Hüseyin Örs: Mülakat değil, liyakat!

11 Ocak 2022 - 13:37

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs'ten ögretmen atamalarında yapılan  mülakata tepki: "Atama için değil, eleme için yapılıyor." 

MÜLAKAT KALDIRILMALI 

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda "Öğretmenlik Meslek Kanunu" görüşmelerinde İYİ Parti adına konuşan Örs, öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılmasını isteyerek "Mülakat, öğretmen adayının  mesleki bilgi ve mesleki yeterlilik düzeyini ölçmekten uzaktır.  Adayın öğretmenlik mesleğine uygunluğunu ve yetkinliğini değerlendirmemektedir. Mülakatın, eğitim öğretimin niteliğinin artırılmasına da herhangi bir katkısı  bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, süreç, şeffaf ve denetlenebilir bir tarzla yürütülmediğinden istenen amacı da sağlamamaktadır. Mülakat kaldırılmalıdır" dedi. 

ATAMALAR KPSS PUANINA GÖRE YAPILMALI 

Örs konuşmasında mülakat yerine KPSS puanına göre atama yapılması gerektiğini söyleyerek "Mülakat atama değil, eleme kurumu gibi çalışmaktadır. Bu nedenle, mülakat yerine daha adil, hakkaniyetli bir uygulama olan ve toplum vicdanında karşılığı bulunan KPSS puan üstünlüğüne göre kadrolu istihdam sağlanmalıdır." ifadelerini kullandı. 

GENÇLERİN UMUTLARI KARARTILIYOR! 

İYİ Partili Örs konuşmasını şöyle sürdürdü: "Son zamanlarda da ülke gündemine oturan bu mülakat elemeleri öğretmen adayı gençlerimizin umutlarını karartmaktadır. Bakın, İYİ Parti Meclis Grubunda Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'in söz verdiği bir atanamayan öğretmen olan Ekrem kardeşimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle söylediklerini burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Ekrem öğretmen bizim grup toplantımızda dedi ki: "Bu özel günü canıgönülden büyük bir mutlulukla ve gururla kutlamak isterdim. Dört yıldır atanamayan, şu an bir markette çalışan idealist bir öğretmen olarak neyi kutlayayım? Kutsal sayılan mesleğin itibarsızlaştırılmasını mı, emeklerimizin sömürülmesini mi, hayallerimizin yıkılmasını mı, bileğimizin hakkıyla kazandığımız sınavlardan 'mülakat' denilen torpillerle elenmemizi mi, ana babalarımızdan harçlık istemekten utandığımız için ne iş olursa yapar hâle gelmemizi mi; neyi kutlayayım?" Evet, böyle diyor atanamayan öğretmen kardeşimiz. Bu sözlere iktidar ve muhalefet, hepimiz kulak vermeli, bu gençlerimizin mağduriyetine son vermeliyiz." 

MÜLAKAT: TORPİLLE İŞE ALMA MEKANIZMASI! 

Mülakat uygulamasının torpille işe alma mekanızması gibi çalıştığını iddia eden Örs konuşmasını şu sözlerle tamamlladı: "KPSS'de yüksek puanlar alıp mülakatta o ya da bu sebeple elenen bu evlatlarımızın karşı karşıya kaldığı bu uygulama geçmişte KPSS'de yaşanan hak gasbıyla aynıdır. O dönemde de KPSS sorularının çalınması, FETÖ mensuplarına dağıtılması dolayısıyla binlerce genç kardeşimizin geleceği karartılmış, geleceğe çalınmıştı. Şimdi ise torpille işe adam alma mekanizması gibi çalışan mülakat sistemiyle yine binlerce gencimizin hayalleri çalınmaktadır. 

MÜLAKAT DEĞİL  LİYAKAT! 

KPSS'de derece yapan, yüksek puan alan evlatlarımız ne yazık ki mülakatlarda düşük puanlar verilerek eleniyor. Böyle adaletsizlik, böyle vicdansızlık olur mu? Liyakatin olmadığı yerde şeffaflık, adalet olur mu? Biz İYİ Parti olarak partiye sadakat değil, devlete sadakat diyoruz. Mülakat değil, liyakat diyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Krizin bedelini gençler ödüyor
Krizin bedelini gençler ödüyor
CHP'li vekil'den TMO'ya sert uyarı...
CHP'li vekil'den TMO'ya sert uyarı...