Reklam
  • Reklam
HSBC, Türkiye’den çıkmayı planlıyor

HSBC, Türkiye'den çıkmayı planlıyor

Dünyanın her yerinde olan banka Türkiyeden çekiliyor

29 Ocak 2020 - 17:24

HSBC'nin maliyet azaltma programı kapsamında Türkiye'den çıkmayı değerlendirdiği belirtildi. Banka konu hakkında yorum yapmadı.

Reuters'ın haberine göre, İngiliz merkezli HSBC bankası, Genel Müdür Noel Quinn'in geniş kapsamlı maliyet azaltma politikası kapsamında geçici olarak Türkiye'den çekilmeyi değerlendiriyor. 

Bankanın Ermenistan, Yunanistan ve Umman da dahil olmak üzere alt ölçek operasyonlarının bulunduğu diğer pazarlarda da daralmaya gidebileceği belirtiliyor.

Reuters'ın ulaştığı HSBC sözcüsü, konuya ilişkin yorum yapmaktan kaçındı.

1990'dan beri Türkiye'de faaliyet gösteren bankanın çıkması, ülkenin en büyük çekilmelerinden biri olacak. 

Rekabet Kurumu, geçen günlerde Türkiye'de faaliyet gösteren 20 banka hakkında ön soruşturma başlatmıştı. Soruşturmanın kapsamına ilişkin net bir bilgi verilmezken, Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamada "Tüm sektörlerle ilgili bu tür ön araştırmalar yapılmakta. Bankalar ile ilgili de bir ön araştırma söz konusu. Bu süreç sonuçlanmadan şu aşamada bir açıklama yapmamız söz konusu değil" denilmişti.
Hazine ve Maliye Bakanlığı ise 2 gün önce, sigortacılık kanunu ve mevzuat hükümlerine aykırı davranmaları nedeniyle Akbank'a 94,7 milyon TL, Yapı Kredi'ye 187,1 milyon TL para cezası kesmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Gazetecilik varoluş mücadelesi veriyor
Gazetecilik varoluş mücadelesi veriyor
BioNTech aşısıyla ilgili korkutan araştırma: Türkiye süreyi kısalttı ama...
BioNTech aşısıyla ilgili korkutan araştırma: Türkiye süreyi...