TRABZON'UN İÇME SUYU TEMİZ Mİ?

İSHAL VAKALARI SUDAN MI OLUYOR?..


TRABZON'UN İÇME SUYU TEMİZ Mİ?

Sağlık Bakanlığı Trabzon Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu, Trabzon merkez ilçe şebekesinden alınan su numune sonuçlarının incelendiğini ve suyun kullanıma uygun olduğunu açıkladı. 

Trabzon genelinde yaşanan ishal vakalarının Trabzon içme suyundan kaynaklanmadığını açıklayan, Dr. Köksal Hamzaoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“İlimizde yayınlanmakta olan bazı yerel gazetelerde, Trabzon’daki hastanelerde ishal vaka sayısında artış olduğu belirtilmektedir. 

Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarafından sağlık kurum ve kuruluşlarındaki ishal vakaları günlük olarak takip edilmekte olup; yıl boyunca yapılan “Akut Barsak Enfeksiyonları Günlük Sürveyans Sonuçlarına” göre bahsedilen zaman aralığında ishal vakalarında artış olmadığı, vaka sayılarının beklenen (normal) seviyede olduğu, mevcut vakaların aynı bölgeyi kapsamadığı, farklı ilçe ve mahallelerde olduğu gözlenmektedir. 

Ayrıca, merkez ve ilçelerde şebeke kontrol noktalarından düzenli olarak su numuneleri alınmakta ve izlenmektedir. Trabzon merkez ilçe şebekesi kontrol noktalarından düzenli olarak alınan su numuneleri sonuçları incelenmiş olup, bahsedilen zaman aralığında suların kullanıma uygun olduğu tespit edilmiştir. 

İlimizde içme ve kullanma amaçlı olarak şebeke suyunun kullanılmasının daha güvenli olduğunun bilinmesi gerekmektedir. 

Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak, içme ve kullanma amaçlı suların denetimlerinin düzenli olarak yapılmasına devam etmekteyiz”