Trabzon konut satışında ilk 10'da


Trabzon konut satışında ilk 10'da

Türkiye genelinde geçen ay gerçekleşen konut satışlarında 133 bin 58 adetle tüm zamanların en yüksek nisan ayı rakamı görüldü.

TÜİK konut satış istatistiklerinden derlenen bilgilere göre, nisanda konut satışlarında yaşanan artış geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38,8 olarak gerçekleşti.

Ocak-nisan döneminde gerçekleşen konut satışları ise yüksek faiz oranları ve küresel ekonomideki dalgalanmalara rağmen yüzde 26,2 artarak 453 bin 121'e yükseldi.

Konuta ihtiyacın artarak devam ettiğini kaydeden sektör temsilcileri, vatandaşların yatırım için gayrimenkulü güvenli liman olarak görmeye devam ettiğini, satışların artmasıyla yeni projelerin hızla başlayacağını belirtiyor.

Ruslar, Türkiye'den konut alan yabancılar listesinde ilk kez zirveye çıktı

Öte yandan TÜİK verilerine göre, yabancıya konut satışları ocak-nisan döneminde yüzde 48,9 artarak 20 bin 791 oldu.

İlk 4 aylık satış adetleri tüm zamanların en yüksek ocak-nisan rakamları olarak kayıtlara geçti.

Ocak-nisan dönemi illere göre satışlara bakıldığında zirveyi 8 bin 538 adetle İstanbul aldı. Megakenti 5 bin 417 ile Antalya, 1.237 ile Ankara izledi.

Mersin, Bursa, Yalova, İzmir, Samsun, Sakarya ve Trabzon ilk 10'da yer alan diğer iller oldu.

Türkiye'de yabancılara yönelik yapılan konut satışları geçen ay yüzde 58,1 artarak 6 bin 447'ye ulaşırken, tüm zamanların en yüksek nisan ayı rakamı görüldü.

Ukrayna-Rusya savaşı sonrası Türkiye'deki konut yatırımını artıran Ruslar, nisanda yabancıya satışta ilk kez zirvede yer aldı. Rusların nisanda Türkiye'den aldığı konut sayısı yüzde 186,6 artarak 1.152 adede ulaştı.

Geçen ay Rusları 905 adetle İranlılar, 714 ile Iraklılar, 311 ile Kazakistan vatandaşları izledi. Almanya, Afganistan, Ukrayna ve Yemen vatandaşları da en çok konut satın alanlar arasında yer aldı.