Bu taşları çok mu aradınız Başkanım!

Trabzon'un en işlek caddelerinden Uzunsokak'ta yapılan yer düzenleme ve taş döşemede kullanılan malzeme tepki yarattı.


Bu taşları çok mu aradınız Başkanım!

Trabzon Büyükşehir Belediye tarafından uzun süredir Meydan bölgesinde devam eden altyapı çalışması ve yol düzenlemeleri tartışılmaya devam ediyor.  

Uzunsokak'ta altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından başlayan yer düzenleme ve taş döşeme işlemi eleştiri oklarının hedefi oldu. Trabzon'un sokak aralarında ve ana caddelerinde kullanılan arnavut kaldırımının tercih edilmediği Uzunsokak'ta büyük ebatlı kalıp taşların kullanılması hem sokak esnafının hem de vatandaşların tepkisini topladı. 

YAĞMUR YAĞDIĞINDA NE OLACAK? 

Uzunsokak'taki düzenlemede Trabzon'un hava durumuna göre en kullanışlı taş olarak tercih edilen arnavut kaldırımı ya da papatya modeli beton parkenin değilde, kalıp taşların kullanılması tehlikeyi de beraberinde getireceğe benziyor. Daha önce Kunduracılar Caddesi'nde benzer yer döşemesinin kullanılması hem su birikmesine hem de kışın vatandaşın düşmesine sebebiyet verdiği için gündem olmuştu. 

KOLAYCILIĞA MI KAÇILDI? 

Şehir merkezinin en çok kullanılan turizm merkezi Trabzon'da daha güzel bir görüntü yaratmak adına renkli taşların ya da farklı dizaynların yapılma imkanı varken, dümdüz ve yine beton rengi grinin kullanılması da yapılan eleştirilerden... Büyük kalıplar halinde Uzunsokak'a döşenen taşlara tepki gösteren sokak esnafı, "Bu taşları çok mu aradılar, gerçekten merak içindeyiz. Belediyenin ihaleyi verdiği firma "bir an önce bitirelim" diye kolaycılığa kaçıp bu taşları kullandı diye düşünüyoruz. Bunun başka açıklaması olamaz. Ne kadar çirkin bir görüntü oluştu. Hani Trabzon'un Meydan bölgesinde arnavut kaldırımı kullanılacaktı. Uzunsokak zaten trafiğe kapalı, bu caddeye Trabzon'un kent kimliğini yansıtan taşlar tercih edilmeliydi" ifadelerini kullandı.