AK Partili vekiller bakanlara ulaşamıyor mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Meclis’in daha etkin olacağını söylemesine rağmen ortaya çıkan rakamlar bu söylemin tam tersini ortaya koydu. Meclis’te yasama faaliyetleri yarı yarıya azaldı.


AK Partili vekiller bakanlara ulaşamıyor mu?

Yeni sistemle birlikte yasamanın kuvvetleneceği ve TBMM’nin daha güçlü olacağı söylemine karşın yasama faaliyetlerinde yarı yarıya bir azalma yaşandı.

Edinilen bilgilere göre; 2019’da kabul edilen 28 yasanın 7’sini uluslararası anlaşmalar oluştururken, 3’ünü ise 2020 bütçesi, 2018 kesin hesap yasası ve veto edilen düzenleme olmak üzere Cumhurbaşkanlığından gelen yasalar oluşturdu. Geri kalan 18 yasa ise AKP milletvekillerinin tekliflerinden oluştu. Başka bir deyişle doğrudan vekiller tarafından verilen yasa tekliflerinin yasalaşma oranı yüzde 1.8’e kadar geriledi.

MİLLETVEKİLLERİNİN ETKİSİ TARTIŞMAYA AÇILDI

Meclis etki ve yetkilerinin azaldığını ortaya koyan veriler milletvekillerinin serzenişlerinin gündeme gelmesine sebep oldu. Muhalif milletvekillerin önergelerinin neredeyse hiç dikkate alınmadığı mecliste AK Partili milletvekilleri de temsil ettikleri şehirlerin sorunlarını çözmekte yeni sisteme takılıyor. AK Partili milletvekillerin projeler ile ilgili bakanlara ulaşmakta güçlük yaşadığı gelen bilgiler arasında. Bir çok AK Partili vekilin bu konudaki serzenişlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilettikleri biliniyor.